Na blockchainie można zapisywać nie tylko transakcje, ale również wiadomości. Dzięki nowemu narzędziu udostępnionemu przez serwis Blockchair możemy śledzić te komunikaty w czasie rzeczywistym.

Serwis Blockchair, wyszukiwarka i silnik do analizy blockchainów Bitcoina, Bitcoin Cash i Ethereum, udostępnił nowe narzędzie: Blockchair Feed. Pozwala ono na odczytywanie w czasie rzeczywistym komunikatów zapisanych na łańcuchach bloków wymienionych kryptowalut. Wiele z nich to bezsensowne ciągi znaków, w przypadku niektórych sens jest trudny do odgadnięcia, są jednak i takie, które wyrażają głębszą myśl, np.

blockchair

Można również trafić na mikromanifesty i deklaracje bez mała światopoglądowe:

blockchair2

Serwis Blockchair jest jednym z niewielu eksploratorów blockchaina, które umożliwiają nie tylko analizę łańcucha pod kątem transakcji, ale również konkretnych słów i fraz ukrytych w blokach. Dekodowanie wiadomości w czasie rzeczywistym i ich publikacja na stronie to jednak innowacja w stosunku do pozostałych witryn tego typu.

Choć wiadomości na blockchainie zapisywane są od momentu wydobycia bloku genesis, to jednak komunikacyjna funkcja tej technologii jest stosunkowo mało znana. Tymczasem z możliwości tej korzystają komunikatory internetowe, takie jak Memo czy Blockpress. Każde działanie realizowane przez te aplikacje przebiega z wykorzystaniem mikrotransakcji Bitcoin Cash. Wybór akurat tej kryptowaluty podyktowany jest niższymi niż u „konkurencji” kosztami transakcyjnymi. Do przekazywania wiadomości aplikacje używają pola OP_RETURN, którego rozmiar podczas ostatniej aktualizacji sieci BCH został zwiększony z 80 do 220 bajtów, pozwalając na przesyłanie dłuższych komunikatów.

Grafika: Chuck Reynolds/Flickr