Blockchair udostępnił narzędzie do odczytywania wiadomości ukrytych na blockchainie

Blockchair udostępnił narzędzie do odczytywania wiadomości ukrytych na blockchainie

Na blockchainie można zapisywać nie tylko transakcje, ale również wiadomości. Dzięki nowemu narzędziu udostępnionemu przez serwis Blockchair możemy śledzić te komunikaty w czasie rzeczywistym.

Serwis Blockchair, wyszukiwarka i silnik do analizy blockchainów Bitcoina, Bitcoin Cash i Ethereum, udostępnił nowe narzędzie: Blockchair Feed. Pozwala ono na odczytywanie w czasie rzeczywistym komunikatów zapisanych na łańcuchach bloków wymienionych kryptowalut. Wiele z nich to bezsensowne ciągi znaków, w przypadku niektórych sens jest trudny do odgadnięcia, są jednak i takie, które wyrażają głębszą myśl, np.

blockchair

Można również trafić na mikromanifesty i deklaracje bez mała światopoglądowe:

blockchair2

Serwis Blockchair jest jednym z niewielu eksploratorów blockchaina, które umożliwiają nie tylko analizę łańcucha pod kątem transakcji, ale również konkretnych słów i fraz ukrytych w blokach. Dekodowanie wiadomości w czasie rzeczywistym i ich publikacja na stronie to jednak innowacja w stosunku do pozostałych witryn tego typu.

Choć wiadomości na blockchainie zapisywane są od momentu wydobycia bloku genesis, to jednak komunikacyjna funkcja tej technologii jest stosunkowo mało znana. Tymczasem z możliwości tej korzystają komunikatory internetowe, takie jak Memo czy Blockpress. Każde działanie realizowane przez te aplikacje przebiega z wykorzystaniem mikrotransakcji Bitcoin Cash. Wybór akurat tej kryptowaluty podyktowany jest niższymi niż u „konkurencji” kosztami transakcyjnymi. Do przekazywania wiadomości aplikacje używają pola OP_RETURN, którego rozmiar podczas ostatniej aktualizacji sieci BCH został zwiększony z 80 do 220 bajtów, pozwalając na przesyłanie dłuższych komunikatów.

Grafika: Chuck Reynolds/Flickr