Największy bank Rosji przeprowadził 12-miliardową transakcję za pomocą smart contractów

Największy bank Rosji przeprowadził 12-miliardową transakcję za pomocą smart contractów

Bank inwestycyjny Sberbank CIB wyemitował obligacje o wartości 750 miliardów rubli (ok. 12 miliardów dolarów), korzystając w tym celu z platformy blockchainowej opartej na Hyperledger Fabric 1.1. Papiery wartościowe zostały wyemitowane na rzecz MTS (Mobile TeleSystems), największego operatora telekomunikacyjnego w Rosji.

Sberbank CIB to spółka należąca do Sberbanku, największego banku w Rosji i Europie Wschodniej. Ponad 50 proc. udziałów w tym molochu posiada Centralny Bank Rosji, czyli odpowiednik polskiego NBP. W zeszłym tygodniu na stronie Sberbank CIB pojawił się komunikat prasowy, z którego wynika, że bank wyemitował obligacje o gigantycznej wartości, korzystając w tym celu ze smart contractów. Operacja została przeprowadzona na platformie blockchain obsługiwanej przez centralny depozyt papierów wartościowych Rosji (National Settlement Depository). Platforma działa w oparciu o Hyperledger Fabric 1.1, framework blockchainowy umożliwiający tworzenie sieci ograniczonego dostępu (permissioned) rozwijany przez Fundację Linuksa.

Zastosowanie smart contractów w transakcji umożliwiło stworzenie mechanizmu rozliczeniowego, w którym obligacje i pieniądze przekazywane są kontrahentom jednocześnie. Na blockchainie zostały zapisane zobowiązania emitenta w stosunku do inwestorów oraz pełny cykl życia papierów wartościowych: od ich wprowadzenia na rynek po termin wykupu, następujący po sześciu miesiącach od daty emisji.

Jak podkreśla Sberbank w swoim komunikacie, cały proces jest „wysoce transparentny, ponieważ system operuje jedynie na aktywach cyfrowych, a każdy uczestnik transakcji może dokonywać wymiany dokumentów online i monitorować status transakcji”. Dodatkowo, wykorzystanie rozproszonego rejestru znacząco skraca czas realizacji rozliczeń. Kod smart contractów jest publicznie dostępny i można go znaleźć na Githubie.

Foto: Brian Jeffery Beggerly/Flickr