Goldman Sachs wspiera nową kryptowalutę. „To dolar na blockchainie”

Goldman Sachs wspiera nową kryptowalutę. „To dolar na blockchainie”

Spółka Circle, finansowana przez „bank inwestycyjny” Goldman Sachs, ogłosiła uruchomienie własnej kryptowaluty. A przynajmniej czegoś na jej modłę. W praktyce chodzi bowiem o stokenizowaną wersję dolara amerykańskiego.

USD Coin to pierwsza kryptowaluta utworzona pod auspicjami tak dużej instytucji finansowej. Jej debiut został ogłoszony wczoraj na blogu Circle.com, utworzonej w 2013 r. spółki działającej w obszarze finansów i kryptowalut. Startup uzyskał finansowanie w wysokości 140 milionów dolarów od czołowych graczy światowego rynku finansowego – na czele z Goldman Sachs. Przedsięwzięcie wspiera również kapitał chiński, m.in. Baidu.

Dolar kryptograficzny

Kryptowalutowe aspiracje, do których przyznaje się Circle, wydają się być deklaracją nieco na wyrost. USD Coin nie ma bowiem wiele wspólnego z ideą kryptowalut jako środka płatniczego niezależnego od instytucji centralnych i wspierającego indywidualną niezależność finansową. To po prostu kryptograficzna wersja dolara amerykańskiego. „Circle USDC (USD Coin) jest rozwiązaniem, które pozwala użytkownikom na zakup tokenów w celach handlowych i płatniczych.” – czytamy na blogu Circle. Jednocześnie autorzy określają USDC jako stablecoina, czyli kryptowalutę powiązaną z dolarem (w innych wariantach stablecoiny powiązane są z koszykiem walut), którą cechuje niska zmienność kursu w odróżnieniu od „tradycyjnych” kryptowalut.

„Waluta o stabilnej cenie, taka jak token powiązany z dolarem amerykańskim, jest kluczowa dla adopcji blockchaina do celów płatniczych na masową skalę, a także jego szerszego zastosowania w umowach finansowych tworzonych na platformach do smart contractów, takich jak stokenizowanye papiery wartościowe, pożyczki czy akty własności” – argumentują Sean Neville i Jeremy Allaire, autorzy wpisu.

W służbie sektora bankowego

USD Coin nie jest dobrą wieścią dla społeczności kryptowalut. Służy przede wszystkim sektorowi bankowemu. W wypowiedzi udzielonej podczas konferencji prasowej Allaire stwierdził, że „istnieje szereg banków, które są podekscytowane tą inicjatywą i będą ją wspierać”. Dodał też, że gdy obserwuje konwergencję między „tradycyjnym” sektorem finansowym a branżą kryptowalutową, ma poczucie, że „aż prosi się ona” o podobne rozwiązania. Nieowijając w bawełnę przyznał też, że twór Circle „to po prostu dolar, który działa na blockchainie”.

Zgodnie z koncepcją twórców nowego tokenu, gdy dolary amerykańskie zostaną przeniesione na USD Coiny, będą mogły być transferowane w ciągu sekund dzięki technologii blockchain. Allaire oświadczył też, że startup planuje stworzenie tokenów również dla euro i funta, ale wcześniej zamierza wdrożyć podobne rozwiązanie w odniesieniu do walut azjatyckich, ze względu na większą konkurencję w tym regionie.

Projekt USD Coin realizowany jest na opensource'owym frameworku do stablecoinów stworzonym i zarządzanym przez fundację CENTRE. Ma ona zapewnić nadzór nad projektem Circle.

Grafika: Best Picko/Flickr