Dyrektor MFW: Bitcoin może uczynić globalny system finansowy bezpieczniejszym
Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Christine Lagarde, napisała w swoim blogu, że wzrost bitcoinów i innych kryptowalut może uczynić globalny system finansowy bezpieczniejszym.
Dyrektor Zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), Christine Lagarde, napisała na swoim blogu, że wzrost bitcoinów i innych kryptowalut może uczynić globalny system finansowy bezpieczniejszym.
Christine Lagarde powiedziała, że niektóre narzędzia zbudowane w oparciu o technologię bitcoinów, które są znane jako krypto-aktywa, mogą zrewolucjonizować świat wielkich finansów, czyniąc go szybszym, tańszym i bezpieczniejszym.
Stało się to nieoczekiwanym impulsem dla bitcoina.
Pani Lagarde napisała na blogu, że kryptowaluty takie jak bitcoin mogą umożliwić szybkie i tanie transakcje, a podstawowa technologia blockchain może sprawić, że rynki finansowe staną się bezpieczniejsze.
Podczas gdy politycy i bankierzy centralni zbierają się w Waszyngtonie na regularne wiosenne spotkania MFW, napisała w poście, że istnieje nadzieja na świat, w którym firmy korzystające z cyfrowych walut mogą współistnieć obok tradycyjnych banków.
"Tak jak kilka technologii, które powstały w erze dot-com zmieniło nasze życie, krypto aktywa, które przetrwają, mogą mieć znaczący wpływ na to, jak oszczędzamy, inwestujemy i płacimy nasze rachunki".
Pani Lagarde powtórzyła uwagi, które skierowała do Banku Anglii w 2017 r., w których wezwano do bezstronnego podejścia do regulacji kryptowalutowych, z nadzieją wykorzystania korzyści przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka.
"Zanim krypto-aktywa będą mogły przekształcić działalność finansową w sensowny i trwały sposób, muszą zdobyć zaufanie i wsparcie konsumentów i władz".
"Ważnym początkowym krokiem będzie osiągnięcie konsensusu w globalnej społeczności regulacyjnej w sprawie roli, jaką powinny odegrać krypto-aktywa. Ponieważ krypto-aktywa nie znają granic, niezbędna będzie współpraca międzynarodowa".
W ubiegłym miesiącu pani Lagarde wyraziła swoje obawy dotyczące kryptowalut w osobnym blogu zatytułowanym: "Addressing the dark side of the crypto world".
MFW nie jest pierwszą instytucją, która chce regulować Bitcoin i inne kryptowaluty. Bank Francji i Bank Anglii już ujawniły zamiar uregulowania wykorzystania kryptowalut.
Komentarze pani Lagarde prawdopodobnie przyczynią się do zwiększenia pozytywnego nastawienia do kryptowalut z ostatnich kilku dni, na które złożyło się między innymi uznanie Bitcoina za inwestycję Halal, czyli dozwoloną, przez niektórych wybitnych islamskich uczonych. Może to spowodować kolejne wzrosty na rynku.
źródło: tokenthusiast.com / grafika: Wikimedia Commons