Dubaj stawia sobie za cel zostanie pierwszym na świecie rządem zasilanym przez blockchain
Określany mianem "miasta przyszłości", Dubaj, który planuje mieć robocopów, latające taksówki i autonomiczne pojazdy na swoich drogach w nadchodzących latach oraz wyznaczył ministra odpowiedzialnego za Sztuczną Inteligencję, planuje kolejną transformację: stanie się pierwszym na świecie rządem opartym na blockchainie.
Do roku 2020 emirat chce, aby wszystkie wnioski wizowe, płatności za rachunki i odnowienia licencji, które stanowią ponad 100 milionów dokumentów rocznie, były realizowane cyfrowo przy użyciu blockchaina.
Według Smart Dubai (który prowadzi warsztaty dla instytucji rządowych i prywatnych w celu zidentyfikowania usług, które można udoskonalić poprzez przyjęcie blockchaina) ta strategia pozwoli zaoszczędzić 25,1 mln roboczogodzin lub 1,5 mld dolarów w skali roku. Znaczna część tej zwiększonej wydajności będzie wynikała z przejścia do administracji niewymagającej papieru.
Biorąc pod uwagę niekwestionowany rekord danych dostarczany przez technologię, nieruchomości również uległy wpływom blockchaina. Departament Ziemi Dubajskiej (DLD), agencja rządowa, której zadaniem było nadzorowanie zakupu gruntów i zatwierdzanie transakcji na rynku nieruchomości, w październiku uruchomiła system oparty na blockchainie, aby pomóc zabezpieczyć transakcje finansowe, elektronicznie rejestrować wszystkie umowy dotyczące nieruchomości i łączyć właścicieli domów i najemców z billingami związanymi z nieruchomościami, takimi jak narzędzia elektryczne, wodne i telekomunikacyjne.
"Naszym celem jest połączenie wszystkich usług związanych z nieruchomościami i działami na jednej platformie. (…) Inicjatywa ta wciąż znajduje się w stadium początkowym, w niedalekiej przyszłości zobaczymy wielu partnerów dołączających do blockchaina, aby poprawić swoje usługi dla klientów, w tym bankowość, kredyty hipoteczne, narzędzia i operacje serwisowe” – powiedział w oświadczeniu prasowym Sultan Butti bin Mejren, dyrektor generalny DLD.
Zdobywanie zaufania globalnych inwestorów
Wprowadzenie blockchaina w nieruchomościach jest znaczące dla miasta, które zajmuje czwarte miejsce na świecie z największym napływem osób o wysokiej wartości netto, wynika z raportu "Wealth Report 2017" autorstwa Knight Frank. Według DLD, technologia, dzięki swoim możliwościom zapobiegania nadużyciom finansowym i przejrzystości, może każdego roku wpływać na tysiące globalnych inwestorów w Dubaju, zdobywając ich zaufanie.
Przewiduje się, że sektor nieruchomości w emiracie odnotuje wzrost w 2018 r. – to za sprawą przyjęcia technologii blockchain, uruchomienia serii mega projektów i rosnącego popytu na nowe mieszkania przed Expo 2020. Wcześniej w tym roku rozpoczęto budowę apartamentów w Dubaju sprzedawanych za bitcoiny.
Przyjęcie blockchain w nieruchomościach jest jednak tylko pierwszym krokiem. W październiku emirat uruchomił również własną kryptowalutę opartą na blockchain, zwaną emCash, którą ludzie mogą płacić za usługi rządowe i pozarządowe.
"Cyfrowa waluta ma różne zalety – szybsze przetwarzanie, ulepszony czas dostawy, mniejszą złożoność i koszty" powiedział Ali Ibrahim, zastępca dyrektora generalnego ds. Gospodarki Dubaju w oświadczeniu prasowym. "Poprawi to łatwość prowadzenia i jakość życia w Dubaju".
Rola startupów i gigantów technologicznych
Jednak strategia blockchain w Dubaju wiąże się z wyzwaniami związanymi z brakiem umiejętności technicznych i infrastruktury, aby wesprzeć wszystkie funkcje technologii. By sprostać tym wyzwaniom, miasto będzie miało wspólną platformę o nazwie Blockchain jako usługę, która pomoże agencjom rządowym Dubaju używać blockchain w różnych projektach.
Ponadto lokalny startup ArabianChain pomaga przenieść międzyrządowe dokumenty na blockchain, a Dubai Future Accelerators, program, który łączy najlepsze technologie i firmy z partnerami w Emiracie, aby wspólnie tworzyć przełomowe rozwiązania, ma kilka startupów typu blockchain, takich jak CrossVerify, Loyyal, Luther Systems, Otonomos i RSK Labs do szybkiego wdrożenia blockchaina w Dubaju.
Na początku tego roku rząd Dubaju nawiązał współpracę z organizacją Oracle ObjectTech, by zapewnić bezpieczeństwo na lotnisku w Dubaju i opracować cyfrowe paszporty, aby wyeliminować kontrole ręczne. Dubai Customs i Dubai Trade testują również blockchain dla finansowania handlu w partnerstwie z IBM.
Giganci technologiczni, tacy jak Microsoft, SAP i Cisco, którzy są częścią Globalnej Rady Blockchain (ciała 32 jednostek rządowych i prywatnych globalnych firm uruchomionych w 2016 roku), pracują również nad aplikacjami blockchain w Dubaju.
„Rola Globalnej Rady Blockchain polega na zapewnieniu, że Dubaj pozostaje na najlepszej drodze do przedstawienia pomysłów i wskazówek, w jaki sposób blockchain może przynieść korzyści uczestnikom rynku, a ostatecznie przyczyni się do rozwoju gospodarki Dubaju" – powiedział Ahmed Bin Sulayem, prezes Dubai Multi Commodities Center (DMCC) Urząd.
Na początku tego miesiąca bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił, że prowadzi wspólny projekt z Saudyjskim Urzędem Walutowym w celu wykorzystania technologii blockchain do emisji waluty cyfrowej akceptowanej w transakcjach transgranicznych między oboma krajami. Wraz z gorączkowym działaniem rządu, startupów i globalnych gigantów technologicznych, ambitne plany Dubaju, choć wciąż we wczesnej fazie adopcji, mogą dojść do skutku szybciej, niż się spodziewano.
źródło: forbes.com