Chorwacja wprowadza samoregulującą organizację blockchain
Chorwackie stowarzyszenie blockchaina i kryptowalut (UBIK) jest organizacją samoregulującą zarejestrowaną 13 lutego, której celem jest stworzenie społeczności kryptograficznej, edukowanie społeczeństwa i opracowywanie regulacji w Chorwacji. Oficjalne rozpoczęcie pracy nastąpiło 17 lutego.
Rada zarządzająca UBIK spotkała się już 9 lutego z Centralnym Urzędem Administracji Podatkowej w Chorwacji, aby przedyskutować kwestie dotyczące opodatkowania krypto jako zysków kapitałowych, przepisów dotyczących ICO oraz działalności firm wydobywających krypto. Chorwacki portal pisze, że członkowie administracji podatkowej wykazali gotowość do otwartego angażowania się w znajdowanie rozwiązań problemów podlegających prawu podatkowemu.
Pomysł na UBIK był spowodowany rosnącym wykorzystaniem blockchaina zarówno w Chorwacji, jak i na całym świecie. W gronie jej członków-założycieli znaleźć można różnych chorwackich entuzjastów blockchain, w tym twórców, prawników oraz autorów książek związanych z blockchain.
Ogłoszenie z 17 lutego informuje, że do tej pory do UBIK dołączyło ponad 70 członków. Nikola Škorić, jeden z organizatorów UBIK, gospodarz spotkania Bitcoin Group w Zagrzebiu i założyciel usług brokerskich Electrocoin, powiedział, że ma nadzieję stworzyć środowisko sprzyjające większej liczbie startupów blockchain.
Już ponad 25 000 Chorwatów zainwestowało w kryptowalutę. Škorić chce, aby kolejne 20 ICO miało swoją siedzibę w Chorwacji:
"Chcemy, aby wasze startupy były zarejestrowane jako chorwackie firmy, a zgromadzony kapitał trafił bezpośrednio do Chorwacji, aby poszerzyć bazę ekspertów, którzy mogą pracować nad tą technologią, stworzyć pulę wiedzy i kompetencji, [...] wzmacniając przemysły, które działają na blockchain".
Na początku tego tygodnia siedem dużych firm kryptowalutowych zjednoczyło się, tworząc CryptoUK, organ samoregulacyjny w brytyjskim przemyśle kryptograficznym. CryptoUK będzie współpracować z Wielką Brytanią w kwestiach takich jak zapobieganie wykorzystywania bitcoina i kryptowalut w praniu brudnych pieniędzy i innych nielegalnych działaniach, ale nie będzie zajmować się regulacjami ICO.
źródło: cointelegraph.com