Blockchain usprawni ochronę własności intelektualnej
Technologie charakteryzujące blockchain mogą usprawnić proces rejestrowania oraz nabywania praw autorskich. Dzięki nim przebieg wszystkich działań będzie szybszy, bezpieczniejszy i odbędzie się tylko między interesantami
Technologie charakteryzujące blockchain mogą usprawnić proces rejestrowania oraz nabywania praw autorskich. Dzięki nim przebieg wszystkich działań będzie szybszy, bezpieczniejszy i odbędzie się tylko między interesantami.
Blockchain zagościł na stałe do wielu sektorów gospodarki. Jednak najbardziej rozwinął skrzydła z tym finansowym – co można zauważyć na co dzień. Jednak jego potencjał jest na tyle ogromny, że jest coraz częściej wykorzystywany na innych gruntach. Jednym z nich jest ochrona własności intelektualnej.
Blockchain zaczyna wkraczać coraz częściej do sektora kreatywnego, w tym własności intelektualnej. Wszystkie cechy Blochchaina powodują, że z powodzeniem może on zostać wykorzystany w procesie rejestrowania praw IP, ale również w zarządzaniu tymi prawami. Dzięki blockchainowi można śledzić transakcje dot. praw autorskich, ale przede wszystkim wykluczyć instytucje, osoby trzecie, które obecnie funkcjonują w prawie własności intelektualnej.
W praktyce twórca danego utworu ma bezpośredni wpływ na to do kogo trafi jego dzieło. Z kolei wynagrodzenie za utwór niemalże natychmiast trafi do autora. Równie szybko nabywca praw otrzyma dostęp do upragnionego utworu. A wszystko to bez konieczności angażowania stron trzecich.
Na podstawie wywiadu z Leną Marcinoską – mecenas z kancelarii Wardyński i Wspólnicy