Bitcoin dopiero kiełkuje, wcale nie jest za późno!

Bitcoin dopiero kiełkuje, wcale nie jest za późno!
Photo by Executium / Unsplash

Podczas pierwszego spotkania z Bitcoinem zwykle ma miejsce mieszanka uczuć, działań i myśli. Możemy czuć się uniezależnieni posiadając pieniądze, nad którymi mamy pełną kontrolę lub być usatysfakcjonowani, że zabezpieczyliśmy część ograniczonej ilości Bitcoinów. Możemy też czuć jedno i drugie, a także całą gamę innych uczuć. Jednak każda osoba, która kupuje Bitcoin, czuje się spóźniona – myśli, że Bitcoin stał się już zbyt drogi.

Gdy spojrzymy wstecz, zdamy sobie sprawę z tego, o ile Bitcoin zyskał na wartości w porównaniu z dolarem lub innymi walutami fiducjarnymi. Pierwsza zarejestrowana transakcja BTC za dolary amerykańskie miała miejsce w 2009 roku za pośrednictwem New Liberty Standard, prymitywnej giełdy stworzonej przez użytkownika forum internetowego BitcoinTalk o tej samej nazwie. W transakcji tej zakupiono 5050 BTC w zamian za 5,02 USD zapłacone przez PayPal, co daje pierwszą zarejestrowaną cenę kryptowaluty na poziomie 0,00099 USD.

Do 2010 r. Bitcoin zyskał na popularności, a 1 BTC kosztował około 0,07 USD. W tym samym roku został po raz pierwszy wymieniony na dobra codziennego użytku. Członek BitcoinTalk, Laszlo, złożył na forum następującą ofertę: „Zapłacę 10.000 BTC za kilka pizz… na przykład 2 duże, żeby zostało mi trochę na jutro”. Po transakcji ustanowiono "Bitcoin Pizza Day", który jest powszechnie obchodzony do dziś. Ale być może jeden z najbardziej kultowych postów BitcoinTalk w 2010 roku pochodził od użytkownika Ichi, który powiedział, że czuje się spóźniony, i nie posiada wystarczającej ilości Bitcoinów.

"Mam tylko 600 bitcoinów, wygenerowanych w zeszłym tygodniu. Spóźniłem się. Wkrótce kupię więcej"

Zgadza się — Ichi myślał, że już się spóźnił i że 600 Bitcoinów to niewiele. W przeliczeniu na dolara to rzeczywiście nie była duża kwota; 600 BTC kosztowałoby mniej niż 50 dolarów. Jednak w ciągu ostatnich 11 lat cena Bitcoina wzrosła o ponad 700.000% do obecnego poziomu 50.000 USD. Obecnie 600 BTC jest niewątpliwie dużą kwotą.

Ale możesz patrzeć na to pod niewłaściwym kątem. Rozważenie ceny, jaką Bitcoin zyskał od czasu tego postu na forum, jest niezbędne, ale ważniejsze jest uświadomienie sobie, że ichi naprawdę czuł, że Bitcoin był już zbyt drogi, przez co myślał, że stracił swoją szansę. Jednak z perspektywy czasu widzimy, że Ichi tak naprawdę nie spóźnił się, a jego „mały” stos Bitcoinów stał się ogromny około dekadę później. Więc myśląc, że jesteś już spóźniony, idziesz tą samą ścieżką co Ichi.

Zmień swoją perspektywę

Coś, dla nowicjuszy może być sprzeczne z intuicją, ale pomoże w tym procesie, to myślenie o Bitcoinie w jego własnej kategorii. Możemy teraz spojrzeć wstecz i stwierdzić, że Ichi był naiwny, sądząc, że 600 BTC to mała kwota, ale widzicie, robimy to, ponieważ liczba 600 Bitcoinów wzrosła o ile przeliczymy ją na dolary. Nie wzrosła jednak w kategorii Bitcoin. W kategorii Bitcoin, która odpowiada wyłącznie za stałą całkowitą podaż 21 milionów BTC, 600 Bitcoinów było i zawsze będzie tą samą kwotą. W tym sposobie myślenia wszystko dzieli się na 21 milionów.

Chociaż oczekuje się, że Bitcoin będzie coraz szerzej przyjmowany w miarę upływu czasu, i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jego charakterystycznych cech i wyższości jako środka przechowywania wartości oraz środka wymiany, nie można być tego pewnym. Tak więc w 2010 r., kiedy znacznie mniej osób wiedziało o Bitcoinie i korzystało z niego, łatwiej było zdobyć 600 BTC, w porównaniu do 2021 r., kiedy 1 BTC kosztuje prawie 50 tys. dolarów, i wydaje się, że większość świata posiada już swój węzeł, regularnie CoinJoinuje, a za strzyżenie u fryzjera płaci sat'ami przez Lightning Network.

Wciąż jesteśmy na wczesnym etapie

W kręgach Bitcoinerów często zapominamy, że większość mieszkańców Ziemi wciąż nie ma pojęcia o Bitcoinie. I nie potrzeba wymyślnych statystyk, żeby to zrozumieć; zauważ, jak media głównego nurtu regularnie mówią, że Bitcoin nie ma zastosowania jako pieniądz, powołując się na stare argumenty zmienności i skalowalności. Bitcoinerzy już wiedzą, że zmienność zadba o siebie wraz ze wzrostem adopcji, a Lightning Network rozwiązuje problem skalowalności; jednak reszta świata nie jest tego świadoma.

Niedawne badanie Gallupa wykazało, że tylko 6% amerykańskich inwestorów – definiowanych jako dorośli, którzy zainwestowali 10.000 USD lub więcej w akcje, obligacje lub fundusze inwestycyjne – posiada Bitcoiny. To i tak już ograniczona próbka populacji — ludzie z jednej z najbardziej rozwiniętych gospodarek świata, z zainwestowaną znaczną ilością pieniędzy. Jednak adopcja może mieć większe znaczenie w innych krajach. Na przykład w Singapurze 40% obywateli twierdzi, że posiada Bitcoiny, a świadomość o temacie kryptowalut jest bardzo szeroka.

Bitcoin ma tylko nieco ponad dekadę. To kiełkująca waluta, wciąż odnajdująca swoją drogę w złożonym świecie o różnych kulturach, pochodzeniu i potrzebach. Bitcoinerzy, którzy włożyli wysiłek w zrozumienie sieci, bodźców ekonomicznych, teorii gier, implikacji społecznych i politycznych oraz technicznej strony protokołu i jego niuansów, uważają, że Bitcoin jest już w pełni znany na całym świecie. Tak jednak nie jest.

Większość ludzi, firm i krajów przyjmie Bitcoin w wyniku efektu domina. I. naturalnie, potrzeba czasu, aby nowi uczestnicy w pełni zrozumieli czym on jest, w jaki sposób może poprawić ludzkość i co może – i nie może – naprawić. Ale z czasem jak coraz więcej osób zaczynie interesować się Bitcoinem, społeczeństwo zrozumie korzyści płynące z trzymania się najlepszej formy pieniędzy, jaką kiedykolwiek stworzono.

Myśl w kategorii Bitcoina, i zbieraj Satoshi

Nasz przekaz brzmi: strzeż się uprzedzenia „spóźniłem się”, zmień swoją perspektywę finansową, tak, aby wyceniać wszystko w Bitcoinach lub Satoshi i ciesz się, że globalna adopcja jest nadal bardzo niska. Może to nie 2010 rok, ale na pewno nie jesteśmy spóźnieni. Na Ziemi jest ponad 7 miliardów ludzi, z czego ponad 50 milionów to milionerzy, ale Bitcoinów będzie tylko 21 milionów. W miarę jak coraz więcej firm umieszcza BTC w swoich bilansach, coraz więcej miliarderów zauważa jego wyjątkowość, i szerzy się edukacja na jego temat, tym bardziej adopcja będzie rosła i tym mniej Bitcoinów będzie dla zainteresowanych.

Czy pamiętasz, kiedy internet nie był jeszcze powszechnie używany, a ekonomiści głównego nurtu dostrzegali w nim niewielką wartość, tylko po to, by nagle prawie każda osoba i miejsce na ziemi zyskało z nim łączność, co doprowadziło nas do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj? Bitcoin nie jest jeszcze powszechnie używany, a ekonomiści głównego nurtu nie widzą w nim żadnej wartości, ale jego adopcja jest szybsza niż w przypadku internetu. Pomyśl o tym następnym razem, gdy poczujesz, że impreza cię ominęła.