Bez bitcoina nie byłoby blockchaina: przewodniczący CFTC mówi Senatowi USA

Posiedzenie, które odbyło się w senackim Komitecie ds. Bankowości, mieszkalnictwa i spraw miejskich, poruszało szeroki zakres problemów regulacyjnych dotyczących kryptowalut i technologii blockchain.

Bez bitcoina nie byłoby blockchaina: przewodniczący CFTC mówi Senatowi USA

Wtorkowe posiedzenie Senatu na temat ewentualnych regulacji kryptowalut przeprowadzili w dużej mierze przewodniczący dwóch czołowych amerykańskich agencji regulacyjnych.

Posiedzenie, które odbyło się w senackim Komitecie ds. bankowości, gospodarki mieszkaniowej i spraw miejskich, poruszało szeroki zakres problemów regulacyjnych dotyczących kryptowalut i technologii blockchain, w skład których wchodzą oferty ICO, platformy transakcyjne, instrumenty pochodne i fundusze ETF oraz wykorzystanie aktywów w celu popełnienia przestępstw finansowych i obalenia sankcji międzynarodowych.

W swoich oświadczeniach otwierających, zarówno Clayton, jak i Giancarlo wyrazili zaniepokojenie faktem, że wymiany kryptowaluty są obecnie regulowane na szczeblu stanowym, a nie federalnym. Obydwoje powtórzyli, że w pewnym nieokreślonym momencie w przyszłości, Kongres może chcieć zwiększyć zdolność federalnych regulatorów do nadzorowania rynków kasowych.

Jay Clayton, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), nieustannie skupiał konwersację z powrotem na ICO, zaznaczając, że nie widział ICO, które nie powinno być klasyfikowane na podstawie przepisów federalnych – co powtarzał już w przeszłości.

Dał także wgląd w to, dlaczego SEC przeciwstawiła się próbom sponsorów funduszu, żeby notować ETF Bitcoin, wyjaśniając, że ponieważ fundusze ETF są skierowane głównie do inwestorów detalicznych i są w dużej mierze jednostronnymi rynkami, zasady regulujące ich tworzenie muszą być bardziej rygorystyczne, niż te dotyczące kontraktów terminowych, które są nadzorowane przez CFTC. Powiedział, że jeśli te zasady zostaną spełnione w późniejszym terminie, SEC będzie wtedy otwarta na weryfikację swojego stanowiska w sprawie ETF Bitcoin.

W międzyczasie przewodniczący Giancarlo podbił serca entuzjastów bitcoina kilkoma uwagami, które okazały się ukłonem w stronę społeczności. Najpierw podczas posiedzenia kongresu użył terminu „HODL”, co było pierwszym takim przypadkiem. Następnie, pod koniec rozprawy, zaprzeczył powszechnemu nieporozumieniu, że bitcoin wyzyskuje technologię blockchain.

Powiedział komisji:

"Ważne jest, aby pamiętać, że bez bitcoina, nie byłoby blockchaina"

W sumie przesłuchanie nie doprowadziło do żadnych sensacji, ale potwierdziło to, co już zostało ujawnione: nowe regulacje kryptowalutowe prawdopodobnie pojawią się na rynku amerykańskim.

"Być może wrócimy razem z naszymi przyjaciółmi z Departamentu Skarbu USA i Fedem, aby poprosić o dodatkowe prawodawstwo" – powiedział podczas posiedzenia przewodniczący Clayton – w oparciu o ton pytań poszczególnych członków komisji, prawodawcy prawdopodobnie im je dadzą.

źródło: cryptonewshunter.com