Założyciele Turcoina, tureckiego żetonu kryptowaluty, który został ujawniony jako schemat Ponziego, zostali aresztowani przez władze badające oszustwo. Sadun Kaya i Muhammed Satıroğlu, założyciele Turcoina i partnerzy biznesowi w stambulskim startupie Hipper, zostali aresztowani 2 lipca w ramach śledztwa, w wyniku którego trzy inne osoby zostały zwolnione na okres próbny.

Dobre Turcoina początki

Promowany przez tureckich inwestorów jako "krajowa" cyfrowa waluta, która ma służyć jako alternatywa dla bitcoinów i innych aktywów cyfrowych, Turcoin został wprowadzony na rynek w 2017 roku z wielką pompą przez Hippera. Impreza startowa poświęcona monecie była gwieździstą galą, na której nie zabrakło wielu ulubionych tureckich celebrytów, sportowców i osób publicznych.

Obiecując nieosiągalne wynagrodzenia dla inwestorów, Turcoin wywołał falę uwagi, przekazując wiele luksusowych samochodów swoim pierwszym użytkownikom w październiku 2017 r., co było jedną z wielu obietnic marketingowych. Widząc pozorne spełnienie obietnic, inwestorzy bez zastanowienia weszli w Turcoina, generując miliony dolarów przychodu.

Każdy inwestor Turcoina, który zarejestrował innego uczestnika, miał zagwarantowaną część przychodów z wynagrodzenia nowego uczestnika, co jest klasycznym znacznikiem większości istniejących schematów Ponziego. Pomimo krytyki, ze strony wielu figur finansowych i publicznych, dotyczącej ryzyka inwestowania w Turcoina, moneta nadal odnotowywała ekstremalne poziomy inwestycji, napędzane pocztą pantoflową.

Upadek tureckiej piramidy

Podobnie jak w przypadku każdego schematu Ponziego, punkt zwrotny nastąpił, gdy stało się niemożliwe, aby nadal wypłacać duże nagrody starszym inwestorom dzięki funduszom od nowych inwestorów. Schemat wkrótce zatrzymał się w czerwcu 2018 r. Kiedy firma przestała wypłacać premie, wściekli inwestorzy obdzwaniali centrum kontaktowe w Stambule, tylko po to, aby otrzymać odpowiedź w postaci milczenia.

W uświęconym tradycją stylu scamów Ponziego, właściciele rozliczali rachunki i nagle zniknęli, pozostawiając tysiące inwestorów z pustymi kieszeniami. Następnie w czerwcu Kaya i Satıroğlu zostali zatrzymani i sprowadzeni na przesłuchanie przez władze. Kaya został oskarżony o ucieczkę z Turcji z ponad 100 milionami tureckich Lirów zebranych od ponad 10 000 inwestorów Turcoina.

Satıroğlu został zwolniony na okres próbny, ale w poniedziałek obaj mężczyźni zostali oficjalnie aresztowani i osadzeni w więzieniu przed procesem, podczas gdy prokuratura buduje swoją sprawę. Satıroğlu uparcie twierdzi, że nie zrobił nic złego, a Turcoin nie jest schematem Ponziego. Przemawiając do tureckich mediów w czerwcu, powiedział: "Nie uciekłem z pieniędzmi. Zwrócę wszystkie pieniądze członkom, jeśli władze odblokują moje rachunki bankowe".

Władze na całym świecie coraz częściej łamią schematy Ponziego oparte na krypto. W czerwcu 2018 r. Firmy górnicze GAW Miners i ZenMiner z siedzibą w Connecticut zostały obciążone, przez amerykański sąd okręgowy, grzywną w wysokoći 10 milionów dolarów za nieuczciwe przedstawienie firmy, opierającej się na schemacie Ponziego, jako usługi kopania bitcoinów w chmurze, sprzedającej inwestorom udziały w kontraktach.

źródło: btcmanager.com