Władze tureckie aresztują założycieli "Turcoina" za schemat Ponziego

Założyciele Turcoin, tureckiego żetonu kryptowaluty, który został ujawniony jako schemat Ponziego, zostali aresztowani przez władze badające oszustwo.

Władze tureckie aresztują założycieli "Turcoina" za schemat Ponziego

Założyciele Turcoina, tureckiego żetonu kryptowaluty, który został ujawniony jako schemat Ponziego, zostali aresztowani przez władze badające oszustwo. Sadun Kaya i Muhammed Satıroğlu, założyciele Turcoina i partnerzy biznesowi w stambulskim startupie Hipper, zostali aresztowani 2 lipca w ramach śledztwa, w wyniku którego trzy inne osoby zostały zwolnione na okres próbny.

Dobre Turcoina początki

Promowany przez tureckich inwestorów jako "krajowa" cyfrowa waluta, która ma służyć jako alternatywa dla bitcoinów i innych aktywów cyfrowych, Turcoin został wprowadzony na rynek w 2017 roku z wielką pompą przez Hippera. Impreza startowa poświęcona monecie była gwieździstą galą, na której nie zabrakło wielu ulubionych tureckich celebrytów, sportowców i osób publicznych.

Obiecując nieosiągalne wynagrodzenia dla inwestorów, Turcoin wywołał falę uwagi, przekazując wiele luksusowych samochodów swoim pierwszym użytkownikom w październiku 2017 r., co było jedną z wielu obietnic marketingowych. Widząc pozorne spełnienie obietnic, inwestorzy bez zastanowienia weszli w Turcoina, generując miliony dolarów przychodu.

Każdy inwestor Turcoina, który zarejestrował innego uczestnika, miał zagwarantowaną część przychodów z wynagrodzenia nowego uczestnika, co jest klasycznym znacznikiem większości istniejących schematów Ponziego. Pomimo krytyki, ze strony wielu figur finansowych i publicznych, dotyczącej ryzyka inwestowania w Turcoina, moneta nadal odnotowywała ekstremalne poziomy inwestycji, napędzane pocztą pantoflową.

Upadek tureckiej piramidy

Podobnie jak w przypadku każdego schematu Ponziego, punkt zwrotny nastąpił, gdy stało się niemożliwe, aby nadal wypłacać duże nagrody starszym inwestorom dzięki funduszom od nowych inwestorów. Schemat wkrótce zatrzymał się w czerwcu 2018 r. Kiedy firma przestała wypłacać premie, wściekli inwestorzy obdzwaniali centrum kontaktowe w Stambule, tylko po to, aby otrzymać odpowiedź w postaci milczenia.

W uświęconym tradycją stylu scamów Ponziego, właściciele rozliczali rachunki i nagle zniknęli, pozostawiając tysiące inwestorów z pustymi kieszeniami. Następnie w czerwcu Kaya i Satıroğlu zostali zatrzymani i sprowadzeni na przesłuchanie przez władze. Kaya został oskarżony o ucieczkę z Turcji z ponad 100 milionami tureckich Lirów zebranych od ponad 10 000 inwestorów Turcoina.

Satıroğlu został zwolniony na okres próbny, ale w poniedziałek obaj mężczyźni zostali oficjalnie aresztowani i osadzeni w więzieniu przed procesem, podczas gdy prokuratura buduje swoją sprawę. Satıroğlu uparcie twierdzi, że nie zrobił nic złego, a Turcoin nie jest schematem Ponziego. Przemawiając do tureckich mediów w czerwcu, powiedział: "Nie uciekłem z pieniędzmi. Zwrócę wszystkie pieniądze członkom, jeśli władze odblokują moje rachunki bankowe".

Władze na całym świecie coraz częściej łamią schematy Ponziego oparte na krypto. W czerwcu 2018 r. Firmy górnicze GAW Miners i ZenMiner z siedzibą w Connecticut zostały obciążone, przez amerykański sąd okręgowy, grzywną w wysokoći 10 milionów dolarów za nieuczciwe przedstawienie firmy, opierającej się na schemacie Ponziego, jako usługi kopania bitcoinów w chmurze, sprzedającej inwestorom udziały w kontraktach.

źródło: btcmanager.com