Wielki reset, skutki przejścia firm na pracę zdalną
Jedną z niewielu dobrych rzeczy jaką zawdzięczamy pandemii, jest postępująca transformacja na zdalny tryb pracy. Wirus pokazał nam, że przejście na pracę zdalną jest możliwe, a często nawet bardzo korzystne. W związku z tym, nie trudno się domyślać, że trend ten utrzyma się nawet po powrocie do "normalnego" trybu życia.
Jakie skutki może spowodować ta zmiana w najbliższej dekadzie?
Wiejskie życie w stylu Romana Kluski
Dużo osób przeprowadzi się do mniejszych miast i wsi, z mniejszym kosztem i lepszą jakością życia. Regiony te jednak muszą szybko się zmodernizować, aby przyciągnąć mieszczuchów. Lepsze szkoły oraz szybsze łącza internetowe to konieczność.
Praca asynchroniczna
Biura są rozpraszającymi fabrykami chwilowej, nieproduktywnej gratyfikacji, w których praca synchroniczna niezwykle utrudnia osiąganie określonych celów. Narzędzia, które umożliwiają pracę asynchroniczną są najważniejszą rzeczą jakiej wymaga praca zdalna.
"Bullshit jobs"
Potrzeba odbębnienia 8 godzin dziennie zniknie i zostanie zastąpiona przez przejrzyste zadania i obowiązki. Pracownicy będą robić to, co trzeba w rzeczywistości zrobić, zamiast marnować czas udając bycie zajętym razem z resztą biura.
Powrót do hobby:
Praca zdalna doprowadzi do wzrostu liczby osób wykonujących hobby i aktywności łączących ich z lokalną społecznością. To wiąże się z zawarciem głębszych, bardziej znaczących relacji, co pomoże w walce z wszechobecnym problemem samotności i izolacji.
Integracja i różnorodność
Szybko pojawią się otwarte zespoły o wysokim stopniu różnorodności. Firmy, które najszybciej wejdą w ten system zdobędą przewagę, przez co przyciągać będą światowy talent, natomiast firmy, które będą działać według starych zasad, stracą swoich najlepszych pracowników na rzecz konkurentów.
Koncentracja na wynikach
Czas zostanie zastąpiony przez produktywność. Najlepszymi pracownikami staną się tacy, którzy będą konsekwentnie wywiązywać się ze swoich zobowiązań. Decyzje o awansie będą podejmowane na podstawie zdolności, a nie tego, z kim pijesz piwo po pracy.
Przepracowanie
Firmy boją się, że nowy system sprawi, że pracownicy nie będą pracować wystarczająco dużo. W rzeczywistości stanie się odwrotnie. Trzeba będzie zająć się problemem wypalenia zawodowego związanego z nadmiarem pracy.
Równowaga między pracą, a życiem prywatnym
Wzrost liczby zdalnych pracowników sprawi, że ludzie zaczną zmieniać swoje priorytety i dostosowywać pracę do swojego trybu życia. Zaczną zdawać sobie sprawę z tego, że są czymś więcej niż ich pracą, a tym samym z głębszych życiowych celów w innych jego obszarach.
Zdrowie i dobre samopoczucie
Brak potrzeby dojazdów da pracownikom łącznie 25 dodatkowych dni wolnych rocznie. Będą wykorzystywać wolność, jaką mają, do bardziej swobodnego organizowania codziennych spraw. Popołudniowe biegi, poranna medytacja itd.
Osobiste narzędzia automatyzacji pracy
Zrobotyzowana automatyzacja procesów zmieni pracę jednostek. Narzędzia niewymagające znajomości kodu, umożliwią pracownikom tworzenie botów, które zautomatyzują ich podstawowe zadania w pracy.
Zdalne życie
Można sobie wyobrazić jaki potencjał biznesowy mogą mieć obecnie domy mobilne, kampery pozwalające na pracę z dowolnego miejsca. Pojawią się powiązane z tym parkingi i różnego rodzaju usługi. Stanie się to jeszcze szybciej, jeżeli na rynku pojawią się samo-prowadzące się pojazdy. Możecie spodziewać się produktu Tesli z tego obszaru.