Wenezuelski petro nielegalny

Parlament Wenezueli ogłosił, że kryptowaluta wspierana przez olej, stworzona przez prezydenta Nicolasa Maduro, jest nielegalna i narusza konstytucję tego kraju. Dekret Maduro o utworzeniu krajowej kryptowaluty, petro, został uznany za nieważny.

Wenezuelski petro nielegalny

Parlament Wenezueli ogłosił, że kryptowaluta zabezpieczona przez olej, stworzona przez prezydenta Nicolasa Maduro, jest nielegalna i narusza konstytucję tego kraju. Dekret Maduro o utworzeniu krajowej kryptowaluty, petro, został uznany za nieważny.

Zgromadzenie Wenezueli we wtorek ogłosiło, że nadchodząca kryptowaluta zabezpieczona ropą naftową, petro, jest nielegalna. Wenezuelscy parlamentarzyści jednogłośnie głosowali za "absolutną nieważnością emisji kryptowaluty petro", powiedział El Universal i zacytował zastępcę Carlosa Valero, ogłaszając:

„To zgromadzenie mówi światu, że kryptowaluta, którą rząd chce wydać, jest nielegalna, a ten parlament wyjdzie na front, aby opinia publiczna nie wpadła w tę pułapkę”.

Deputowany Williams Dávila dodał, że parlamentarzyści potępili petro, twierdząc, że rząd chce tylko "uniknąć sankcji finansowych, otwarcie naruszając konstytucję i legitymizując nielegalne transakcje".

Stworzenie narodowej kryptowaluty Wenezueli zostało po raz pierwszy ogłoszone przez Maduro na początku grudnia. Od tego czasu przeznaczył ponad 5 miliardów baryłek ropy na wsparcie tej nowej waluty, a także na zabezpieczenie jej górników. W piątek posunął się naprzód z nakazem wydania 100 milionów petros i obiecał opublikować swój oficjalny dokument 14 stycznia. Zgodnie z planem Maduro, "cena petro jest początkowo powiązana z wartością koszyka eksportowego ropy i paliw w Wenezueli, która w zeszłym tygodniu wyniosła 59,07 dolarów”.

Jednak ustawodawcy ostrzegli inwestorów, że nawet jeśli ta nowa waluta zostanie wprowadzona z powodzeniem, zostanie ona uznana za nieważną, gdy Maduro przestanie pełnić swoją funkcję. Prezydenta czeka reelekcja w tym roku.

Co więcej, niektórzy wątpią, że petro będzie prawdziwą krypto-walutą. Wenezuelski ustawodawca Jorge Millan został zacytowany w publikacji:

„To nie jest kryptowaluta; to jest przedsprzedaż wenezuelskiej ropy... Jest to szyta na miarę korupcja”.

Maduro "wezwał ludzi do aktywnego odrzucenia" decyzji Zgromadzenia o uznaniu petro za nielegalne. „Maduro rutynowo ignorował ustawodawstwo, ponieważ jego partia straciła nad nim kontrolę w 2016 r.” – podaje Reuters.

źródło: bitcoin.com