Wenezuela za petro kupi części samochodowe z Rosji
Rząd wenezuelski zamierza kupić rosyjskie części samochodowe za pomocą wydanej przez państwo kryptowaluty. Ministrowie z obu krajów omówili kwestię wykorzystania petro w transakcjach dwustronnych podczas spotkania wysokiego szczebla w Caracas. Możliwe są także rosyjskie inwestycje kryptowalutowe.
Rząd wenezuelski zamierza kupić rosyjskie części samochodowe za pomocą wydanej przez państwo kryptowaluty. Ministrowie z obu krajów omówili kwestię wykorzystania petro w transakcjach dwustronnych podczas spotkania wysokiego szczebla w Caracas. Możliwe są także rosyjskie inwestycje kryptowalutowe.
Caracas złoży Kamaza z części kupionych w krypto
Urzędnicy z Wenezueli i Rosji zgodzili się na rozszerzenie współpracy gospodarczej między oboma krajami. Obustronna międzyrządowa komisja spotkała się w weekend w stolicy Wenezueli. Rozmowy dotyczyły różnych aspektów "partnerstwa strategicznego". Obie strony omówiły wspólne projekty w obszarach takich jak energia, budownictwo i wojsko. Ministrowie rozmawiali również o wykorzystaniu niedawno wprowadzonej w Wenezueli kryptowaluty w transakcjach międzynarodowych. Omówiono także możliwe rosyjskie inwestycje kryptowalutowe.
Kraj południowoamerykański ujawnił plany zmontowania rosyjskich ciężarówek Kamaz. Caracas zamierza zapłacić za części samochodowe w petro, donosiły rosyjskie i lokalne media. Krajowa kryptowaluta zostanie wykorzystana do zakupu komponentów, opon, akumulatorów i części zamiennych - podaje Jose Vielma Mora. "Współpraca obejmuje płatności z petro", powiedział Mora, cytowany przez Agencia Venezolana de Noticias.
Wenezuela i Rosja chcą w tym roku zwiększyć obroty handlowe o 30 procent. Obie strony omówiły inne strategiczne projekty, w tym sojusz firm energetycznych Rosneft i Petroleos de Venezuela. Stosunki gospodarcze zostaną rozszerzone w wyniku nasilenia sankcji zachodnich nałożonych na oba narody. W zeszłym miesiącu prezydent USA Donald Trump podpisał zarządzenie zakazujące amerykańskim obywatelom korzystania z wenezuelskiego krypto. Według doniesień mediów, Rosja mogła być zaangażowana w jej rozwój. Urzędnicy w Moskwie odrzucili zarzuty.
Administracja prezydenta Nicolása Maduro uruchomiła petro w lutym. Władze w Caracas twierdzą, że pozyskały 735 milionów USD z przedsprzedaży kryptowaluty wydanej przez rząd. Ponad 200 000 zamówień ze 133 krajów zostało złożonych w ciągu 30 dni.
Od 23 marca petro można kupić za rosyjskie ruble, chiński juan, turecki lir i euro, a także za kryptowaluty takie jak bitcoin. Maduro ogłosił utworzenie czterech wyłącznych stref ekonomicznych, w których będzie akceptowane jako środek płatniczy. Wenezuelczycy będą mogli kupować domy i inne posiadłości za pomocą krypto-ropy naftowej. Oferty nieruchomości w petro będą autoryzowane 20 kwietnia.
Rosja może wystawić własną kryptowalutę
Używanie kryptowaluty do unikania sankcji było omawiane również w Rosji. Zeszłego lata Bank Centralny ogłosił zamiar zbadania możliwości emisji "wirtualnej waluty krajowej". Jednak decyzje dotyczące tzw. "kryptorubla" zostały przełożone. W grudniu wiceprezes CBR Olga Skorobogatowa powiedziała, że Rosja przeprowadzi konsultacje ze swoimi partnerami z EAEU i BRICS w sprawie stworzenia wspólnej monety cyfrowej dla transakcji między państwami członkowskimi.
We wtorek Skorobogatowa potwierdziła, że trwają dyskusje nad możliwym wykorzystaniem technologii rozproszonych rejestrów do przetwarzania transakcji i przekazywania informacji finansowych w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. W skład organizacji wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Federacje Rosyjskie. Białoruś stała się pierwszą, która zalegalizowała działania związane z krypto, a Rosja chce zrobić to samo do lata.
W zeszłym tygodniu doradca prezydenta Putina ds. Polityki regionalnej - Siergiej Glazyjew zasugerował, że kraj EAEU może wydać narodową kryptowalutę do końca roku. Podczas konferencji BlockchainRF-2018 w Moskwie Glazyev powiedział, że pierwsze państwo członkowskie, które stworzy własną krypto, zyska "gigantyczne korzyści". Do tego czasu Wenezuela pozostaje jedynym krajem na świecie, który wydał narodową kryptowalutę.
źródło: bitcoin.com