Trump zakazuje USA kupowania wenezuelskiej kryptowaluty

Prezydent Donald Trump zakazał Stanom Zjednoczonym zakupu kryptowalut, wprowadzanych przez rząd Wenezueli, w ramach kampanii nacisku na rząd prezydenta Nicolasa Maduro.

Trump zakazuje USA kupowania wenezuelskiej kryptowaluty

Prezydent Donald Trump zakazał Stanom Zjednoczonym zakupu kryptowalut, wprowadzanych przez rząd Wenezueli, w ramach kampanii nacisku na rząd prezydenta Nicolasa Maduro.

Trump wydał w poniedziałek zarządzenie zabraniające obywatelom Stanów Zjednoczonych angażowania się w transakcje z wykorzystaniem waluty wspieranej przez ropę, zwanej Petro. Upoważnił sekretarza skarbu, Stevena Mnuchina, do wydawania wszelkich rozporządzeń niezbędnych do egzekwowania jego postanowień.

Maduro stworzył walutę, aby spróbować uratować słabnącą gospodarkę swojego kraju, gdzie szacuje się, że inflacja wzrośnie do 13 000 procent w tym roku.
Zakaz ten komplikuje wysiłki rządu Maduro, by zwiększyć swoje rezerwy zagraniczne za pomocą tokenów cyfrowych. Oferta Wenezueli przyjęła transakcje w dolarach amerykańskich i euro, co oznacza, że wenezuelskim obywatelom nie wolno uczestniczyć biorąc pod uwagę zakaz kupowania waluty obcej.

"To bardzo duży cios", powiedział Russ Dallen, dyrektor zarządzający w Caracas Capital. "Ponieważ większość kryptowalut nie jest w rzeczywistości wspierana przez cokolwiek rzeczywistego, spekulacja kryptowalutowa opiera się na teorii większego głupca – mogę to kupić za 100 $, ponieważ jest ktoś, kto jest większym idiotą, który kupi to za 200 $. Gdy odejmiesz USA z tego równania, zmniejszy się zainteresowanie i potencjał tej spekulacji".

Nowe sankcje

Mnuchin spotkał się w poniedziałek z innymi ministrami finansów na konferencji G20 w Buenos Aires, aby omówić sytuację w Wenezueli. Jego departament ogłosił także sankcje wobec czterech obecnych i byłych urzędników rządu Wenezueli, zgodnie z oświadczeniem zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu.

Ustanowionymi urzędnikami są Willian Antonio Contreras, wiceminister handlu wewnętrznego; Nelson Reinaldo Lepaje Salazar, który działa zgodnie ze Stanami Zjednoczonymi jako szef biura skarbu państwa; Americo Alex Mata Garcia, zastępca dyrektora w zarządzie National Bank of Housing and Habitat; oraz Carlos Alberto Rotondaro Cova, były przewodniczący rady dyrektorów Instytutu Bezpieczeństwa Socjalnego w Wenezueli.

"Prezydent Maduro zdziesiątkował gospodarkę Wenezueli i pobudził kryzys humanitarny. Zamiast korygować kurs, aby uniknąć kolejnej katastrofy, reżim Maduro próbuje obejść sankcje za pośrednictwem cyfrowej waluty Petro – spisek, który demokratycznie wybrane Zgromadzenie Narodowe Wenezueli potępiło, a Departament Skarbu ostrzegł obywateli Stanów Zjednoczonych, aby tego unikały", powiedział Mnuchin w oświadczeniu.

Podczas spotkania ze swoimi międzynarodowymi partnerami, Mnuchin powiedział: "dyskutowaliśmy o tym, jak osiągnąć nasze wspólne cele, jakim jest przywrócenie demokracji wenezuelskiej, zwalczanie kleptokracji reżimu Maduro i reagowanie na kryzys humanitarny spowodowany polityką gospodarczą Maduro".

Urzędnik prasowy Ministerstwa Informacji Wenezueli odmówił komentarza.

Przemowa Pence'a

W sierpniu administracja Trumpa zakazała handlu nowymi kredytami wydanymi przez rząd Wenezueli i państwową spółkę naftową na rynkach USA w obliczu pogarszających się warunków humanitarnych w bogatym w ropę naftową kraju. Rząd Stanów Zjednoczonych dokonał ważenia sankcji wobec ważnego dla Wenezueli sektora naftowego przed wyborami prezydenckimi 20 maja. Byłby to potencjalnie uciążliwy cios dla rządu Maduro, który zależy niemal wyłącznie od sprzedaży ropy, aby utrzymać to, co pozostało z gospodarki.

Departament Skarbu ostrzegł inwestorów w styczniu, aby omijali cyfrową walutę, nazywając ją "kolejną próbą wsparcia reżimu Maduro, a jednocześnie jeszcze bardziej plądrującą zasoby Wenezuelczyków".

Wiceprezydent Mike Pence będzie naciskał na rząd Maduro w środowym przemówieniu do sesji Organizacji Państw Amerykańskich, powiedział w swoim biurze.

"Wiceprezydent wezwie wszystkich członków do zwiększenia presji na reżim Maduro, aby przywrócić demokrację tego kraju i zająć się kryzysem humanitarnym w Wenezueli" – powiedziała Alyssa Farah, rzeczniczka Pence’a.

Trump ma zamiar wziąć udział w Szczycie Ameryk w Limie w przyszłym miesiącu, gdzie jego administracja prawdopodobnie podkreśli starania o izolację wenezuelskiego rządu.

źródło: bloomberg.com