Tesla wykonała olbrzymie kroki na rynku magazynowania energii w Australii, jednak teraz zostaną one przyćmione przez nowy projekt, w którym mają zostać zainstalowane zestawy solarne i Powerwalle na 50 000 domach, tym samym tworząc największą elektrownię wirtualną na świecie.

Głównym projektem firmy był Powerpack 100MW / 129MWh w Australii Południowej – obecnie największy na świecie. Jednak teraz, zamiast być dużym, scentralizowanym systemem akumulatorów wykorzystującym Tesla Powerpacks, nowy projekt, wykorzystuje system baterii mieszkaniowych Tesli, Powerwall, do tworzenia zdecentralizowanego magazynu energii, który w zasadzie prowadzi do stworzenia ogromnej wirtualnej elektrowni.

50 000 domów będzie wyposażonych w układy słoneczne o mocy 5 kW i system baterii Tesla Powerwall 2 o mocy 13,5 kWh. Spowoduje to udostępnienie co najmniej 650 MWh pojemności magazynowania energii w państwie.

Tesla podaje w oświadczeniu:

"Kiedy rząd Australii Południowej zaprosił do składania wniosków dotyczących innowacji w zakresie odnawialnych źródeł energii i magazynowania, propozycja Tesli, by stworzyć wirtualną elektrownię z 250 megawatami energii słonecznej i z akumulatorami o pojemności 650 megawatogodzin, zakończyła się sukcesem. Wirtualna elektrownia wykorzystuje baterie Tesla Powerwall do wspólnego gromadzenia energii z tysięcy domów z panelami słonecznymi. W kluczowych momentach wirtualna elektrownia mogłaby dostarczyć tyle mocy, co duża turbina gazowa lub elektrownia węglowa".

Będzie działać podobnie jak gigantyczny system Powerpack Tesli, który ładuje się, gdy popyt i stawki za energię elektryczną są niskie, a oddaje energię, gdy popyt i ceny są wysokie.

W zeszłym miesiącu donoszono, że system pojedynczej baterii zdołał zarobić około 1 miliona dolarów w ciągu zaledwie kilku dni.

Nowy projekt zostanie sfinansowany ze sprzedaży energii elektrycznej i będzie wspierany przez rząd w wysokości 2 mln USD dotacji i 30 mln pożyczki od Funduszu Odnawialnych Technologii.

Rząd twierdzi, że już rozpoczęto próbną instalację w 1100 nieruchomościach Housing Trust, które przeznaczone są dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Tesla planuje przyspieszyć wdrożenie w ciągu najbliższych kilku lat i do 2022 roku zainstalować wszystkie 50 000 systemów.

źródło: electrek.co