Uruchomiony przez Goldman Sachs startup kryptowalutowy Circle nabył giełdę cyfrowych walut Poloniex. Circle poprzez ten ruch ma na celu umocnienie swojej pozycji jako jednego z wiodących graczy na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Żadna z firm z Bostonu nie ujawniła wartości transakcji, która zapewnia Circle kontrolę nad rynkiem. Mówi się, że ten miewa dzienne wolumeny o wartości ponad 2 miliardów dolarów, z około 70 różnymi cyfrowymi walutami i tokenami w obrocie.

Magazyn "Fortune" powiedział, że umowa warta jest 400 milionów dolarów, powołując się na osobę znającą tę sprawę.

"Byliśmy naprawdę pod wrażeniem tego, co udało im się osiągnąć", powiedział współzałożyciel i CEO Circle, Jeremy Allaire.

Określili, co pierwotnie ludzie uważali za „giełdy altcoinów” – podał Reutersowi. Termin altcoin opisuje kryptowaluty nowsze niż dobrze usytuowane bitcoin i ether.

Circle obsługuje, opartą na aplikacji, sieć płatności typu peer-to-peer za pomocą blockchain, technologii, która po raz pierwszy pojawiła się jako system podpierający kryptowalutę bitcoin. Jest także jednym z wiodących graczy na rynku pozagiełdowym do handlu bitcoinami i wkrótce uruchamia aplikację skupiającą się na zakupie kryptowalut – Circle Invest.

Jeden z najlepiej finansowanych startupów blockchain, do którego należą inwestorzy Goldman Sachs Group Inc i Baidu Inc.

Założyciele Circle powiedzieli, że rozmawiali o przejęciu ze wszystkimi swoimi inwestorami, a także z regulatorami, i że umowa została zamknięta w piątek.

Wartość kryptowalut - a także liczba - wzrosła od początku 2017 roku, kiedy to ich wartość wynosiła około 17 miliardów dolarów, według strony internetowej poświęconej handlowi, Coinmarketcap. Ich łączna wartość przekroczyła 800 miliardów dolarów w styczniu, a następnie spadła do około 450 miliardów dolarów.

Obecnie istnieje ponad 1500 cyfrowych walut i tokenów, powiedział Coinmarketcap.

KONTROLA REGULACYJNA

Poloniex jest dobrze znany wśród inwestorów kryptowalut, ponieważ oferuje obrót na szerokiej gamie monet cyfrowych, z których kilka zostało wydanych za pośrednictwem internetowych zbiórek pieniędzy znanych jako ICO.

Regulatorzy na całym świecie zintensyfikowali kontrole ICO i giełd kryptowalut.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ostrzegła w lipcu, że niektóre monety emitowane w ICO można uznać za papiery wartościowe, co oznacza, że handel nimi będzie musiał być zgodny z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

"Zamierzamy nadal odgrywać rolę lidera, jeśli chodzi o krajowe i globalne ramy regulacyjne dla tej przestrzeni" – powiedział Reuterowi współzałożyciel Circle, Sean Neville.

"Obejmuje to spotkanie z SEC, a także uzyskanie wszystkich odpowiednich licencji, niezbędnych, abyśmy mogli wspierać naszych klientów".

Organy nadzoru kontrolują również praktyki związane z praniem brudnych pieniędzy i poznaniem swojego klienta (KYC) w zakresie wymiany kryptowalut.

Opublikowane we wrześniu dochodzenie Reutersa pokazało, że Poloniex pozwolił niektórym klientom handlować kryptowalutami i wypłacać monety o wartości do 2 000 USD dziennie, podając tylko nazwę, adres e-mail i kraj.

Allaire powiedział, że Poloniex wprowadził pełne kontrole KYC dla nowych klientów, ale nie mógł potwierdzić, że giełda ma tożsamość wszystkich istniejących klientów.

"Nie jestem pewien, czy 100% poprzednich klientów przeszło wszystkie wymogi weryfikacji tożsamości. Wiem, że mają ogromne zaległości klientów w kolejkach KYC" –powiedział.

"Ale oczywiście teraz, kiedy zarządzamy firmą, zamierzamy zapewnić, aby firma działała zgodnie z przepisami pod każdym możliwym względem".

Giełdzie nie wolno akceptować mieszkańców Nowego Jorku, ponieważ nie posiada licencji państwowej na prowadzenie wymiany kryptowalut, ale w dochodzeniu Reuters znaleziono dwóch mieszkańców Nowego Jorku, którzy twierdzili, że mieszkali gdzie indziej i byli w stanie handlować na Poloniex.

"Oczywiście, ludzie mogą obejść takie rzeczy jak ograniczenia IP (Internet Protocol) i inne ograniczenia, a robią to cały czas. Ludzie unikają mechanizmów geo-blokowania, przez co trudno o pełną rewizję. Jest więc możliwe, że niektórzy ludzie przeszli przez to, i to jest oczywiście coś, co traktujemy bardzo poważnie " – powiedział Allaire.

Circle powiedział, że w nadchodzących latach spodziewane jest powiększenie giełdy Poloniex w celu uwzględnienia innych niż krypto, aktywów, jak na przykład dobra fizyczne i produkty finansowe, takie jak instrumenty pochodne.

"Cieszymy się, że dzięki doświadczeniu Circle możemy zwiększyć skalowalność i niezawodność naszej platformy i operacji" – powiedział Poloniex w swoim oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

źródło: reuters.com