Startup Circle, wspierany przez Goldmana, kupuje główną giełdę kryptowalut Poloniex

Uruchomiony przez Goldman Sachs startup kryptowalutowy Circle nabył giełdę cyfrowych walut Poloniex. Circle poprzez ten ruch ma na celu umocnienie swojej pozycji jako jednego z wiodących graczy na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Startup Circle, wspierany przez Goldmana, kupuje główną giełdę kryptowalut Poloniex

Uruchomiony przez Goldman Sachs startup kryptowalutowy Circle nabył giełdę cyfrowych walut Poloniex. Circle poprzez ten ruch ma na celu umocnienie swojej pozycji jako jednego z wiodących graczy na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Żadna z firm z Bostonu nie ujawniła wartości transakcji, która zapewnia Circle kontrolę nad rynkiem. Mówi się, że ten miewa dzienne wolumeny o wartości ponad 2 miliardów dolarów, z około 70 różnymi cyfrowymi walutami i tokenami w obrocie.

Magazyn "Fortune" powiedział, że umowa warta jest 400 milionów dolarów, powołując się na osobę znającą tę sprawę.

"Byliśmy naprawdę pod wrażeniem tego, co udało im się osiągnąć", powiedział współzałożyciel i CEO Circle, Jeremy Allaire.

Określili, co pierwotnie ludzie uważali za „giełdy altcoinów” – podał Reutersowi. Termin altcoin opisuje kryptowaluty nowsze niż dobrze usytuowane bitcoin i ether.

Circle obsługuje, opartą na aplikacji, sieć płatności typu peer-to-peer za pomocą blockchain, technologii, która po raz pierwszy pojawiła się jako system podpierający kryptowalutę bitcoin. Jest także jednym z wiodących graczy na rynku pozagiełdowym do handlu bitcoinami i wkrótce uruchamia aplikację skupiającą się na zakupie kryptowalut – Circle Invest.

Jeden z najlepiej finansowanych startupów blockchain, do którego należą inwestorzy Goldman Sachs Group Inc i Baidu Inc.

Założyciele Circle powiedzieli, że rozmawiali o przejęciu ze wszystkimi swoimi inwestorami, a także z regulatorami, i że umowa została zamknięta w piątek.

Wartość kryptowalut - a także liczba - wzrosła od początku 2017 roku, kiedy to ich wartość wynosiła około 17 miliardów dolarów, według strony internetowej poświęconej handlowi, Coinmarketcap. Ich łączna wartość przekroczyła 800 miliardów dolarów w styczniu, a następnie spadła do około 450 miliardów dolarów.

Obecnie istnieje ponad 1500 cyfrowych walut i tokenów, powiedział Coinmarketcap.

KONTROLA REGULACYJNA

Poloniex jest dobrze znany wśród inwestorów kryptowalut, ponieważ oferuje obrót na szerokiej gamie monet cyfrowych, z których kilka zostało wydanych za pośrednictwem internetowych zbiórek pieniędzy znanych jako ICO.

Regulatorzy na całym świecie zintensyfikowali kontrole ICO i giełd kryptowalut.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ostrzegła w lipcu, że niektóre monety emitowane w ICO można uznać za papiery wartościowe, co oznacza, że handel nimi będzie musiał być zgodny z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych.

"Zamierzamy nadal odgrywać rolę lidera, jeśli chodzi o krajowe i globalne ramy regulacyjne dla tej przestrzeni" – powiedział Reuterowi współzałożyciel Circle, Sean Neville.

"Obejmuje to spotkanie z SEC, a także uzyskanie wszystkich odpowiednich licencji, niezbędnych, abyśmy mogli wspierać naszych klientów".

Organy nadzoru kontrolują również praktyki związane z praniem brudnych pieniędzy i poznaniem swojego klienta (KYC) w zakresie wymiany kryptowalut.

Opublikowane we wrześniu dochodzenie Reutersa pokazało, że Poloniex pozwolił niektórym klientom handlować kryptowalutami i wypłacać monety o wartości do 2 000 USD dziennie, podając tylko nazwę, adres e-mail i kraj.

Allaire powiedział, że Poloniex wprowadził pełne kontrole KYC dla nowych klientów, ale nie mógł potwierdzić, że giełda ma tożsamość wszystkich istniejących klientów.

"Nie jestem pewien, czy 100% poprzednich klientów przeszło wszystkie wymogi weryfikacji tożsamości. Wiem, że mają ogromne zaległości klientów w kolejkach KYC" –powiedział.

"Ale oczywiście teraz, kiedy zarządzamy firmą, zamierzamy zapewnić, aby firma działała zgodnie z przepisami pod każdym możliwym względem".

Giełdzie nie wolno akceptować mieszkańców Nowego Jorku, ponieważ nie posiada licencji państwowej na prowadzenie wymiany kryptowalut, ale w dochodzeniu Reuters znaleziono dwóch mieszkańców Nowego Jorku, którzy twierdzili, że mieszkali gdzie indziej i byli w stanie handlować na Poloniex.

"Oczywiście, ludzie mogą obejść takie rzeczy jak ograniczenia IP (Internet Protocol) i inne ograniczenia, a robią to cały czas. Ludzie unikają mechanizmów geo-blokowania, przez co trudno o pełną rewizję. Jest więc możliwe, że niektórzy ludzie przeszli przez to, i to jest oczywiście coś, co traktujemy bardzo poważnie " – powiedział Allaire.

Circle powiedział, że w nadchodzących latach spodziewane jest powiększenie giełdy Poloniex w celu uwzględnienia innych niż krypto, aktywów, jak na przykład dobra fizyczne i produkty finansowe, takie jak instrumenty pochodne.

"Cieszymy się, że dzięki doświadczeniu Circle możemy zwiększyć skalowalność i niezawodność naszej platformy i operacji" – powiedział Poloniex w swoim oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

źródło: reuters.com