Salwador zwolni zagranicznych inwestorów z podatku od wzrostu cen Bitcoina

Inwestorzy zagraniczni nie będą musieli płacić podatków od zysków z Bitcoina, powiedział w tym tygodniu doradca rządowy.

Salwador zwolni zagranicznych inwestorów z podatku od wzrostu cen Bitcoina

Javier Argueta, doradca prawny prezydenta Nayiba Bukele, powiedział AFP – francuskiej agencji prasowej: „Jeśli dana osoba ma aktywa w Bitcoinie i osiąga wysokie zyski, nie będzie musiała odprowadzać podatku. Decyzja ta ma celu oczywiście przyciągnięcie zagranicznych inwestycji."

Salwador w pełni wykorzystuje swoją przewagę jako pierwszego kraju który znacjonalizował Bitcoina. Na całym świecie jest wielu inwestorów krypto, którzy szukają miejsc gdzie pobierane będą mniejsze podatki od zysków kapitałowych. Ironia podatków krypto w USA polega na tym, że wiele stanów bardzo utrudnia zakup Bitcoina, a następnie oczekuje, że ludzie będą płacić podatki od zysków kapitałowych za jego sprzedaż.

Jak uniknąć podatku od kryptowalut
Czas zapłacić podatki. W jakich sytuacjach i jaki podatek od kryptowalut musisz uiścić. Czy pożyczka pod zastaw uchroni przed podatkiem, a może zmiana rezydencji podatkowej. Profesjonalnie zajmujesz się miningiem, czy optymalnie rozliczasz VAT? Czy Nowy nowy ład zmienia coś w sposobie rozliczania po…

We wtorek, 7 września, Salwador stał się pierwszym krajem, który ustanowił Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Jedna piąta PKB tego kraju opiera się na przekazach pieniężnych. Wprowadzenie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego znacznie obniży opłaty za przekazy i całkowicie usunie prowizje. Jest to również poważny kroku w kierunku "ubankowienia" dużej części ludności Salwadoru.

Argueta powiedział, że portfel Chivo ma środki identyfikowalności, aby złagodzić popularne nieporozumienia i wręcz fałszywe narracje, że Bitcoin jest używany głównie do prania pieniędzy lub anonimowej działalności przestępczej.

Wdrażamy szereg zaleceń międzynarodowych instytucji przeciwko praniu pieniędzy” – dodał doradca.

Argueta dodał również, że transakcje Bitcoin zostałyby tymczasowo wstrzymane, gdyby ich wartość w USD spadła, aby zminimalizować wpływ skrajnej względnej zmienności przy wycenie w dolarach.

Chociaż rząd Salwadoru kupił niedawno więcej Bitcoinów, gdy cena spadła o kilka tysięcy dolarów w dniu, który pieszczotliwie nazywa się Bitcoin Day, czyniąc Nayib'a Bukele pierwszym prezydentem, który publicznie kupił Bitcoin.