Rosyjskie banki gotowe do wyłączenia SWIFT

Według wicepremiera Arkady Dvorkovich rosyjskie instytucje finansowe i firmy gotowe są do pracy bez międzybankowych usług transferu środków SWIFT.

Rosyjskie banki gotowe do wyłączenia SWIFT

Według wicepremiera Arkady Dvorkovich rosyjskie instytucje finansowe i firmy gotowe są do pracy bez międzybankowych usług transferu środków SWIFT.

"Oczywiście jest to nieprzyjemne, ponieważ okaże się przeszkodą dla firm i banków oraz spowolni ich pracę. Nieuniknione będzie wdrażanie niektórych starszych technologii transferu informacji i obliczeń. Jednak firmy są technicznie i psychicznie przygotowane na zamknięcie, ponieważ informacja o tym zagrożeniu była wielokrotnie powtarzana", powiedział Dvorkovich, cytowany przez TASS.

Dodał, że zabieg może mieć negatywny wpływ na korporacje działające w USA i Europie.

"Ogólnie rzecz biorąc, odłączenie Rosji od SWIFT byłoby szalonym krokiem ze strony naszych zachodnich partnerów. Jest oczywiste, że dla firm, które działają w Europie i USA, byłoby to szkodliwe. Dotyczy to nie tylko wyłączenia usługi"- powiedział.

Potencjalne odłączenie Rosji od SWIFT jest przedmiotem dyskusji od 2014 r., Kiedy to UE i USA wprowadziły pierwszą turę międzynarodowych sankcji przeciwko Moskwie w związku z domniemanym udziałem w kryzysie na Ukrainie i ponownym zjednoczeniem z Krymem.

Wtedy Parlament Europejski wezwał do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko Rosji, w tym wydalenia kraju z usług przekazów pieniężnych. Jednak Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej uznało zalecenia za naruszające prawa i szkodliwe dla firm.

W 2017 r. Gubernator Centralnego Banku Rosji Elwira Nabiullina powiedziała prezydentowi Władimirowi Putinowi, że sektor bankowy otrzymał wszystkie niezbędne warunki do działania kredytodawców i systemów płatności w przypadku odłączenia od SWIFT. Według regulatora 90 procent bankomatów w Rosji było gotowych na przyjęcie systemu płatności Mir, krajowej wersji Visa i MasterCard.

System płatności Mir został wprowadzony w 2015 r., Gdy klienci kilku rosyjskich banków (SMP Bank, InvestCapitalBank, Russia Bank i Sobinbank) nie mogli korzystać z kart Visa i MasterCard z powodu sankcji.

źródło: rt.com