Robinhood bierze na cel Coinbase. Chce być liderem kryptogiełd

Robinhood, darmowa aplikacja giełdowa, zebrała 363 miliony dolarów w nowej rundzie inwestycyjnej wyceniającej spółkę na 5,6 miliarda dolarów.

Robinhood bierze na cel Coinbase. Chce być liderem kryptogiełd

Robinhood, darmowa aplikacja giełdowa, zebrała 363 miliony dolarów w nowej rundzie inwestycyjnej wyceniającej spółkę na 5,6 miliarda dolarów.

Runda serii D, ogłoszona w czwartek, sprawia, że Robinhood jest drugim najbardziej wartościowym prywatnym operatorem fintech w Stanach Zjednoczonych po firmie Stripe, zajmującej się płatnościami online.

Odrzucając model tradycyjnych domów maklerskich – opierających się na prowizjach handlowych, aby zarabiać pieniądze – trzyletnia Robinhood wykazała się zdolnością do szybkiego wyprzedzania obecnie dominujących w jednym z najstarszych sektorów na Wall Street. W ubiegłym roku liczba rachunków maklerskich Robinhood podwoiła się do ponad 4 milionów, przewyższając E*Trade, który miał 3,7 miliona według ostatniego comiesięcznego ujawnienia.

W tym samym czasie wycena Robinhooda, która wyniosła 1,3 miliarda dolarów po ostatniej rundzie zbierania funduszy przed rokiem, wzrosła ponad czterokrotnie. Wzrost ten spowodował lawinę nowych produktów od listopada ubiegłego roku, w tym internetową wersję aplikacji Robinhood, handel bez prowizji oraz, co najważniejsze, darmowy handel bitcoinami i kryptowalutami. Robinhood osiągnął to dzięki mniej niż 200 pracownikom, ale planuje zatrudnić więcej talentów technicznych i doświadczonych menedżerów dzięki nowym funduszom.

"Myślę, że prawdziwym czynnikiem X, który sprawił, że inwestorzy byli jeszcze bardziej podekscytowani faktem bycia częścią Robinhood, było zobaczenie naszej zdolności, przy bardzo ograniczonej liczbie pracowników, aby w ciągu ostatnich sześciu miesięcy dostarczyć trzy zupełnie nowe produkty, jednocześnie utrzymując i rozwijając jeden z największych domów maklerskich w USA", mówi Baiju Bhatt – współzałożyciel i CEO Robinhood.

Robinhood Crypto, które zostało uruchomione w lutym i jest obecnie dostępne w 10 stanach USA, rozszerza się do nowych stanów tak szybko, jak może zabezpieczyć niezbędne licencje dla każdego, a Bhatt oczekuje, że oferta zostanie wprowadzona w całym kraju do końca 2018 roku. Podczas gdy najpopularniejszym miejscem handlu Bitcoinem w Stanach Zjednoczonych jest obecnie Coinbase, który może pochwalić się ponad 20 milionami kont klientów, Bhatt jest przekonany, że Robinhood wkrótce stanie się bliskim rywalem - lub całkowicie obejmie prowadzenie.

"Spodziewamy się, że do końca roku stanie się największą lub jedną z największych platform krypto" - mówi Bhatt. "Ale naprawdę uważamy, że będziemy mieć absolutnie najlepsze doświadczenie w inwestowaniu w krypto - od posiadania dużej różnorodności coinów do bardziej korzystnej struktury kosztów - głównie bez prowizji - do po prostu jakości produktu".

Robinhood, który obecnie oferuje jedynie handel Bitcoin i Ethereum, pozwala również użytkownikom śledzić dane rynkowe w sumie z 16 różnych kryptowalut, w tym Ripple i Zcash. Firma planuje ostatecznie udostępnić inne kryptowaluty do handlu, chociaż Bhatt nie określił, które z nich. Coinbase, w międzyczasie, obecnie wymienia cztery kryptowaluty (Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin).

Bhatt wierzy, że Robinhood może "bezdyskusyjnie" osiągnąć swój cel, aby stać się liderem w handlu kryptowalutami pomimo doniesień z zeszłego tygodnia, że główne instytucje z Wall Street, w tym Goldman Sachs oraz spółka dominująca New York Stock Exchange, zamierzają wejść na rynek handlowy Bitcoin.

Podczas gdy organy nadzoru, w tym biuro nowojorskiego prokuratora generalnego, badały ostatnio legalność giełd kryptowalutowych, Bhatt mówi, że Robinhood prawdopodobnie będzie miał przewagę nad wszelkimi nowymi wymaganiami ze względu na fakt, że przeszedł podobny proces dla swojego oryginalnego produktu handlowego. Robinhood, na przykład, jest już zarejestrowanym brokerem-dealerem w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, którym nie jest Coinbase (choć podobno stara się nim zostać).

Robinhood, jednak ze względu na swój model bez prowizji, różni się od swoich konkurentów tym, że nie zarabia na handlu kryptowalutami. Firma, która nie ujawnia danych o przychodach, zamiast tego zarabia dzięki swojej usłudze subskrypcji Robinhood Gold (z funkcjami premium, takimi jak marża i wydłużone godziny na rynku), oraz pobierając odsetki od depozytów. Te źródła przychodów "pozwalają nam oferować takie rzeczy jak crypto za darmo" - dodaje Bhatt.

Z drugiej strony, inne główne platformy handlu kryptowalutami, takie jak Circle i Coinbase, generują około 1 miliarda dolarów rocznych przychodów.

Jednak nawet w świetle zysku, który poświęca się, nie pobierając prowizji, Bhatt mówi, że Robinhood trzyma się swojej obecnej strategii; Do tej pory Robinhood zaliczyła 150 miliardów w transakcjach – odnotowując ponad 1 mld USD zaoszczędzonych na opłatach, które inwestorzy musieliby zapłacić gdzie indziej – zauważa Bhatt.

"Planujemy kontynuować oferowanie tych usług za darmo. Nie ma realnego scenariusza, w którym moglibyśmy to zmienić " – mówi Bhatt. "Myślę, że jesteśmy dość nieustannie skupieni na naszej misji uczynienia rynków i systemu usług finansowych bardziej dostępnymi dla szerszej populacji,a to jest całkiem dobra północna gwiazda dla nas".

źródło: fortune.com