Reorganizacja Deutsche Bank pozostawia analityków z pytaniem o jego przyszły kierunek

Kilku analityków podkreśliło utrzymującą się niepewność w Deutsche Bank po zmianie zarządu, mimo że akcje niemieckiego pożyczkodawcy zaliczyły początkowy skok w poniedziałek rano.

Reorganizacja Deutsche Bank pozostawia analityków z pytaniem o jego przyszły kierunek

Kilku analityków podkreśliło utrzymującą się niepewność w Deutsche Bank po zmianie zarządu, mimo że akcje niemieckiego pożyczkodawcy zaliczyły początkowy skok w poniedziałek rano.

Credit Suisse zdecydował się obniżyć cenę docelową akcji po zmianie kierownictwa w niedzielę. Morgan Stanley, w międzyczasie, powiedział, że to zakończyło niepewność co do przywództwa, ale dodał, że pozostała "ambiwalencja" co do kształtu i kierunku banku inwestycyjnego. Powiedział również, że nowy dyrektor generalny będzie prawdopodobnie zmuszony ogłosić nowe cięcia kosztów.

"Biorąc pod uwagę doświadczenie (nowego prezesa Christiana Sewinga) w zakresie ryzyka kredytowego i bankowości komercyjnej, może być postrzegane jako sygnał o przejściu z bankowości inwestycyjnej" - powiedział Colin McLean, dyrektor zarządzający SVM Asset Management.

W niedzielę Sewing został oficjalnie ogłoszony jako nowy dyrektor generalny Deutsche Bank ze skutkiem natychmiastowym. Wcześniej był odpowiedzialny za stronę prywatną i komercyjną niemieckiego banku. Deutsche Bank odnotował stratę w wysokości 497 milionów euro (610,15 miliona USD) w 2017 roku w porównaniu do 290 milionów euro, które oszacowali analitycy Reutersa. Oznaczało to trzecią z rzędu roczną stratę dla banku. Jego jednostka inwestycyjna przez ostatnie kilka lat zmagała się z rosnącą konkurencją rynkową, zarówno w zakresie doradztwa handlowego, jak i transakcyjnego. Decyzja o mianowaniu kogoś o silnym doświadczeniu w zakresie bankowości detalicznej jest postrzegana jako potencjalny krok w stronę banku skoncentrowanego na rynku wewnętrznym.

W liście wysłanym do pracowników banku w poniedziałek rano, Sewing powiedział: "Dokładnie przeanalizujemy, w jaki sposób chcemy umieścić ten filar (bankowość inwestycyjną) naszego banku w trudnym otoczeniu rynkowym".

"Priorytetem jest wykorzystanie naszych mocnych stron i odpowiednie przydzielenie naszych inwestycji. Jednocześnie będziemy starali się uwolnić potencjał wzrostu poprzez wycofanie się z obszarów, w których nie jesteśmy wystarczająco dochodowi" – Sewing powiedział pracownikom.

Octavio Marenzi, dyrektor generalny ds. doradztwa w zakresie zarządzania rynkami kapitałowymi Opimas, powiedział CNBC za pośrednictwem poczty elektronicznej, że "możemy spodziewać się silniejszego nacisku na krajowy rynek niemiecki, ze szczególnym uwzględnieniem bankowości komercyjnej i detalicznej oraz zarządzania majątkiem".

Ruch ten prawdopodobnie "szczególnie mocno uderzy w obecność Deutsche Bank w Londynie, w którym opiera się większość działalności bankowości inwestycyjnej" - dodał Marenzi.

Nacisk mógłby paść również na Paula Achleitnera, przewodniczącego rady nadzorczej banku. Hans-Christoph Hirt, szef Hermes Equity Owner Services w Hermes Investment Management, powiedział Squawk Box z CNBC, że Achleitner ma wiele pytań, na które musi znaleźć odpowiedź. Hermes Equity Ownership Services jest akcjonariuszem Deutsche Bank.

"Nie mówimy, że musi odejść, ale ma on bardzo poważne pytania, na które należy odpowiedzieć przed ZWZ (doroczne walne zgromadzenie) i na WZA w dniu 24 maja" - powiedział.

"Jest wiele pytań", powiedział. "Przede wszystkim John Cryan był jego człowiekiem, wyszkolił go w 2015 roku," powiedział Hirt, odnosząc się do odchodzącego dyrektora generalnego. Dodał, że Cryan był trzecim dyrektorem wykonawczym w ciągu niecałych sześciu lat pod nadzorem Achleitnera jako przewodniczącego.

"Chcemy teraz usłyszeć o tym, jaki jest plan, co nowy zarząd planuje zrobić, jakie są inne zmiany w strategii, co stanie się z bankowością inwestycyjną" - powiedział Hirt.

źródło: cnbc.com