Nowa państwowa waluta Wenezueli trafi do obiegu w sierpniu

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił, że nowa krajowa waluta oparta na kryptowalutach trafi do obiegu 20 sierpnia – poinformowała 25 lipca lokalna agencja prasowa Telesur.

Nowa państwowa waluta Wenezueli trafi do obiegu w sierpniu

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro ogłosił, że nowa krajowa waluta oparta na kryptowalutach trafi do obiegu 20 sierpnia – poinformowała 25 lipca lokalna agencja prasowa Telesur.

Telesur informuje, że nowa waluta, Bolívar Soberano (Suwerenny Boliwar), będzie miała pięć zer mniej niż obecna waluta narodowa Bolivar Fuerte (VEF) i zostanie zakotwiczona w cyfrowej walucie Petro (PTR) wspieranej przez olej. Petro został zainicjowany przez rząd Wenezueli w lutym tego roku.

Maduro zaznaczył, że zabieg ma na celu dostosowanie systemu finansowego i monetarnego w kraju "w sposób radykalny", stwierdzając, że przekształcenie i zakotwiczenie w Petro jest "wielką nadzieją" na opracowanie "produktywnego, zróżnicowanego i zrównoważonego modelu gospodarczego".

Prezydent powiedział również, że zabieg może pomóc w inflacji, braku gotówki, a także złagodzić długie kolejki do bankomatów, które stały się rutyną dla Wenezuelczyków.

Maduro wyraził zaufanie do Petro, oświadczając, że wspierana przez państwo cyfrowa waluta "zostanie skonsolidowana technologicznie i finansowo" i obejmie "całą krajową i międzynarodową działalność gospodarczą".

Tymczasem rekonwersja została skrytykowana przez wielu ekspertów finansowych, a ekonomista Maxim Ross twierdzi, że środek "niczego nie rozwiązuje" – Local 10 News donosił w marcu.

Opozycyjny ustawodawca i ekonomista Angel Alvarado również krytycznie wypowiadał się w tej sprawie, mówiąc CNBC, że "zerowanie pieniędzy nic nie naprawi" i tak naprawdę nie zwalczy inflacji w gospodarce.

Pod koniec 2016 r. informowano, że boliwar wenezuelski poniósł gwałtowny spadek wartości w warunkach wysokiej inflacji, która podobno skłoniła Wenezuelczyków do zakupu Bitcoina (BTC).

Ostatnio wenezuelski rząd zainicjował szereg projektów społecznych finansowanych przez Petro. Wcześniej w lipcu Ministerstwo Habitatu i Mieszkalnictwa ujawniło plany rozpoczęcia programu budowy mieszkań dla bezdomnych, finansowanego przez Petro. W maju prezydent Maduro ogłosił uruchomienie finansowanego przez Petro banku kryptowalutowego w celu wsparcia inicjatyw młodzieżowych i studenckich.