Iran potwierdził, że będzie kontynuował tworzenie własnej kryptowaluty państwowej, aby ominąć nadchodzące sankcje USA – lokalne medium Press TV podało 25 lipca.

Cytowany przez lokalny serwis informacyjny ISNA, Alireza Daliri, zastępca kierownictwa i inwestycji w Dyrekcji ds. Naukowo-Technicznych, powiedział, że plany dotyczące stworzenia działającej cyfrowej waluty były już w programie obrad.

"Ta waluta ułatwiłaby transfer pieniędzy w dowolne miejsce na świecie. Poza tym może nam pomóc w momencie nałożenia sankcji".

Szczegóły techniczne dotyczące kryptowaluty narodowej pozostają nieznane, podczas gdy narodowy szyfrowany klucz do krajowego systemu bankowego mógłby być wprowadzony prawdopodobnie w ciągu najbliższych trzech miesięcy po "dopracowaniu" niespójności.

Rozmowy o tym, że Iran wydaje krajową kryptowalutę, wypłynęły kilka miesięcy temu, jako że zbliżający się powrót amerykańskich sankcji doprowadził do zwiększenia liczby żądań o środki zapobiegawcze.

Władze tego kraju wypowiedziały się wcześniej przeciwko publicznym kryptowalutom, takim jak Bitcoin (BTC), w kwietniu całkowicie zakazując bankom zajmowania się nimi.

Podobnie jak Wenezuela wydała oparte na kryptowalutach Petro, tak Iran wydaje się teraz zmierzać w kierunku technologii blockchain, aby obejść wyzwania, w tym całkowity zakaz pozyskiwania dolarów amerykańskich, mający wejść w życie w sierpniu tego roku.