Teheran zapowiedział, że zamówienia kupców oparte na amerykańskiej walucie nie będą już mogły przechodzić przez procedury importowe.

Według lokalnych mediów polityka ta jest zgodna z oficjalnym wnioskiem Centralnego Banku Iranu (CBI) i ma w szczególności zająć się wahaniami kursów rynkowych dolara amerykańskiego.

Dyrektor Departamentu Wymiany i Polityki Zagranicznej CBI, Mehdi Kasraeipour, cytowany przez agencję IRNA powiedział, że ruch zaczął obowiązywać od środy na mocy pisma skierowanego do Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.

Wyjaśnił, że nie spowoduje to poważnych problemów dla handlowców, ponieważ udział dolara w działalności handlowej Iranu nie był wysoki. "Od dawna irański sektor bankowy nie może wykorzystywać dolara w wyniku sankcji" – powiedział Kasraeipour.

W ramach embarga handlowego banki amerykańskie mają zakaz handlu z Iranem.

"Biorąc pod uwagę, że użycie dolara jest zakazane w Iranie, a handlowcy formalnie używają alternatywnych walut w swoich transakcjach, nie ma już powodu, aby przystępować do faktur, które wykorzystują dolara jako stawkę podstawową" – dodaje Kasraeipour.

Według urzędników, irańscy kupcu musieliby informować swoich dostawców o zmianie waluty bazowej z dolara na inną walutę, aby powiązane dokumenty importowe mogły być przetwarzane w Irańskich punktach wejścia.

Handlowcy będą musieli również określić, czy będą realizować swoje płatności za pośrednictwem banków lub w kantorach wymiany walut.

Teheran długo dążył do przejścia na handel bez dolara. Ma już podpisane umowy z kilkoma krajami i prowadzi rozmowy z Rosją na temat wykorzystania walut krajowych w rozliczeniach.

Podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w listopadzie, najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei powiedział, że najlepszym sposobem na pokonanie amerykańskich sankcji wobec tych dwóch krajów były wspólne wysiłki na rzecz obalenia amerykańskiej waluty w handlu dwustronnym. Powiedział prezydentowi Putinowi, że stosując metody takie jak wyeliminowanie dolara amerykańskiego i zastąpienie go walutami krajowymi w transakcjach między dwiema partiami lub więcej, strony mogłyby "odizolować Amerykanów".

źródło: rt.com