Iran banuje dolara

Teheran zapowiedział, że zamówienia kupców oparte na amerykańskiej walucie nie będą już mogły przechodzić przez procedury importowe.

Iran banuje dolara

Teheran zapowiedział, że zamówienia kupców oparte na amerykańskiej walucie nie będą już mogły przechodzić przez procedury importowe.

Według lokalnych mediów polityka ta jest zgodna z oficjalnym wnioskiem Centralnego Banku Iranu (CBI) i ma w szczególności zająć się wahaniami kursów rynkowych dolara amerykańskiego.

Dyrektor Departamentu Wymiany i Polityki Zagranicznej CBI, Mehdi Kasraeipour, cytowany przez agencję IRNA powiedział, że ruch zaczął obowiązywać od środy na mocy pisma skierowanego do Ministerstwa Przemysłu, Górnictwa i Handlu.

Wyjaśnił, że nie spowoduje to poważnych problemów dla handlowców, ponieważ udział dolara w działalności handlowej Iranu nie był wysoki. "Od dawna irański sektor bankowy nie może wykorzystywać dolara w wyniku sankcji" – powiedział Kasraeipour.

W ramach embarga handlowego banki amerykańskie mają zakaz handlu z Iranem.

"Biorąc pod uwagę, że użycie dolara jest zakazane w Iranie, a handlowcy formalnie używają alternatywnych walut w swoich transakcjach, nie ma już powodu, aby przystępować do faktur, które wykorzystują dolara jako stawkę podstawową" – dodaje Kasraeipour.

Według urzędników, irańscy kupcu musieliby informować swoich dostawców o zmianie waluty bazowej z dolara na inną walutę, aby powiązane dokumenty importowe mogły być przetwarzane w Irańskich punktach wejścia.

Handlowcy będą musieli również określić, czy będą realizować swoje płatności za pośrednictwem banków lub w kantorach wymiany walut.

Teheran długo dążył do przejścia na handel bez dolara. Ma już podpisane umowy z kilkoma krajami i prowadzi rozmowy z Rosją na temat wykorzystania walut krajowych w rozliczeniach.

Podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w listopadzie, najwyższy przywódca Iranu Ali Chamenei powiedział, że najlepszym sposobem na pokonanie amerykańskich sankcji wobec tych dwóch krajów były wspólne wysiłki na rzecz obalenia amerykańskiej waluty w handlu dwustronnym. Powiedział prezydentowi Putinowi, że stosując metody takie jak wyeliminowanie dolara amerykańskiego i zastąpienie go walutami krajowymi w transakcjach między dwiema partiami lub więcej, strony mogłyby "odizolować Amerykanów".

źródło: rt.com