Haniebny czyn pracowników Wells Fargo. Podrabiali dokumenty klientów w swoim oddziale bankowości biznesowej

Pracownicy Wells Fargo w sposób nieuczciwy zmieniali lub dodawali informacje w dokumentach powiązanych z klientami korporacyjnymi. Działalność ta miała miejsce w ubiegłym roku i na początku tego roku, gdy bank próbował zastosować się do regulacyjnego polecenia ugody w sprawie kontroli nad praniem pieniędzy – The Wall Street Journal podał w czwartek.

W raporcie, powołującym się na osoby znane w tej sprawie, stwierdzono, że pracownicy działu hurtowego dodawali lub zmieniali informacje bez wiedzy klientów, w tym numery ubezpieczenia społecznego, adresy i daty urodzenia.

Bank dowiedział się o zachowaniu pracowników w ostatnich miesiącach, podał dziennik. Bank nadal prowadzi dochodzenie w tej sprawie i poinformował o wydarzeniach Biuro Kontrolera Waluty, które bada tę kwestię, podała gazeta.

Akcje Wells spadły w czwartek o 1,4 proc.

W oświadczeniu rzeczniczka Wells Fargo podało: "Ta sprawa dotyczy dokumentów wykorzystywanych do wewnętrznych celów. Żadni klienci nie odczuli negatywnego wpływu, żadne dane nie opuściły firmy i nie sprzedano żadnych produktów ani usług w rezultacie".

Oświadczenie dodatkowo mówi: "Nie możemy bezpośrednio komentować kwestii regulacyjnych, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy zbudowaliśmy mocniejsze wewnętrzne procesy, które wzmacniają nasze wartości, a jeśli znajdziemy sytuacje, w których zachowanie narusza te wartości, podejmujemy szybkie działania, aby je poprawić".

Bank z San Francisco usiłuje naprawić szkody spowodowane skandalem związanym z fałszywymi kontami, który wybuchł dwa lata temu. Dotyczyło to pracowników działu bankowości detalicznej, tworzących fałszywe konta w imieniu klientów bez ich wiedzy, aby osiągnąć agresywne cele sprzedażowe. Od tego czasu odkryto problemy w działach kredytów hipotecznych, pożyczek samochodowych i zarządzania majątkiem.

W swoim kwartalnym raporcie regulacyjnym Wells Fargo powiedział, że Departament Sprawiedliwości, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, Departament Pracy i rzecznicy generalni oraz prokuratorzy uczestniczą w dochodzeniach dotyczących praktyk sprzedaży i że sprawy są na różnych etapach.

źródło: cnbc.com