Euroazjatyckie trio łączy siły przeciwko internetowym gigantom

Stowarzyszenia kryptowaluty i blockchain z Rosji, Chin i Korei Południowej planują złożyć skargę zbiorową przeciwko korporacjom internetowym zakazującym reklamowania kryptowalut.

Euroazjatyckie trio łączy siły przeciwko internetowym gigantom

Stowarzyszenia kryptowalut i technologii blockchain z Rosji, Chin i Korei Południowej planują złożyć zbiorową skargę przeciwko korporacjom internetowym zakazującym reklamowania kryptowalut. Pozew będzie kwestionował ograniczenia nałożone przez Facebook, Google, Twitter i Yandex. Porozumienie o skierowaniu sprawy do sądu w USA zostało osiągnięte podczas krypto-konferencji w Moskwie.

Zmowa kartelu i nadużycie władzy

Pozew zostanie złożony w jurysdykcji amerykańskiej w maju przez nowo założone Euroazjatyckie Stoważyszenie Blockchain (EBA). Przedstawiciele Rosyjskiego Stowarzyszenia Kryptowalut i Blockchain (RACIB), Koreańskie Stowarzyszenie Przedsięwzięć Biznesowych (Korea Venture Business Association - KOVA) i Chińskie Stowarzyszenie Inwestorów Kryptowalutowych (LBTC) podpisały umowę o utworzeniu EBA podczas kongresu BlockchainRF-2018 w Moskwie (27-28 marca). Specjalny krypto fundusz zostanie utworzony w celu finansowania działań prawnych, które mogą być wspierane poprzez darowizny.

Najpopularniejszy portal społecznościowy Facebook i największa globalna wyszukiwarka Google zablokowały reklamy kryptowalut odpowiednio w styczniu i marcu. Rosyjskie media poinformowały o podobnej decyzji największej wyszukiwarki w kraju "Яндекс" (Yandex). Firma nie potwierdziła oficjalnie doniesień.

Raporty zawierające informację, że Twitter będzie nakładał ograniczenia, pojawiły się około 10 dni temu. Według agencji Reuters, platforma mikroblogowania potwierdziła zmianę polityki, która miała wejść w życie we wtorek 27 marca. Zakaz obejmie reklamę ICO i sprzedaży żetonów, Twitter poinformował agencję w poniedziałek. Doniesiono, że inna platforma społecznościowa, Snapchat, również zakazała reklam ICO.

Pociągnięcie do odpowiedzialności

Równoczesna odmowa reklamowania kryptowalut może świadczyć o zmowie kartelu, powiedział prezes RACIB Yuri Pripachkin, cytowany przez Tassa i Interfaxa. "Uważamy, że te cztery firmy wykorzystują swoją monopolistyczną władzę i zmówiły się, aby manipulować rynkiem" - dodał. Pripachkin zwrócił uwagę, że zakazy doprowadziły do znaczących spadków na rynku w ostatnich miesiącach.

Sprawa zostanie przekazana do sądu w USA, powiedział urzędnik. Prawnicy będą decydować o jurysdykcji, w której proces zostanie wniesiony. "Każdy stan ma inne prawa. Niektóre stany, na przykład Wyoming, były sprawiedliwe wobec kryptowalut" - skomentował Yuri Pripachkin cytowany przez RIA Novosti.

Pripachkin dodał, że EBA może również pozwać firmy w stanach, w których są zarejestrowane. Działania prawne mogą zostać podjęte przeciwko ich menedżerom i akcjonariuszom, zostanie udowodnione, że mają i korzystają z portfeli kryptowalutowych, powiedział.

Rosja traci pieniądze z ICO za granicą

W ubiegłym tygodniu RACIB ostrzegł, że rosyjska gospodarka może stracić do 1,5 miliarda USD z ICO prowadzonych przez Rosjan w bardziej korzystnych jurysdykcjach. Oferta monet z rosyjskim udziałem stanowi 10% globalnego rynku ICO. Według raportu, który zostanie przedstawiony prezydentowi Putinowi, rosyjskie projekty przyciągnęły 310 milionów dolarów w 2017 roku.

W Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, wprowadzono dwa prawa legalizujące technologie blockchain, wydobywanie, kryptowaluty i oferty monet. Zostaną przyjęte w czerwcu lub lipcu tego roku, powiedział podczas kongresu BlockchainRF-2018 Anatolij Aksakow, przewodniczący parlamentarnego Komitetu ds. Rynku Finansowego.

Górnicy kryptowalutowi będą zobowiązani do zarejestrowania się jako indywidualni przedsiębiorcy lub osoby prawne zgodnie z nowymi przepisami, powiedział Aksakow uczestnikom konferencji. Wyjaśnił również, że przedsiębiorstwa wydobywcze będą korzystały z ulg podatkowych przez okres dwóch lat od przyjęcia przepisów dotyczących gospodarki cyfrowej.

źródło: bitcoin.com