EBC oficjalnie popiera blokowanie bitcoinów

Główny decydent Europejskiego Banku Centralnego dołączył do wezwań do globalnego ograniczenia wirtualnych walut, takich jak bitcoin, z powodu ich zagrożenia dla stabilności finansowej.

EBC oficjalnie popiera blokowanie bitcoinów

Główny decydent Europejskiego Banku Centralnego dołączył do wezwań do globalnego ograniczenia wirtualnych walut, takich jak bitcoin, z powodu ich zagrożenia dla stabilności finansowej.

Yves Mersch, członek zarządu EBC, powiedział, że bank centralny podzielił poglądy wyrażone przez Agustina Carstensa, szefa Banku Rozrachunków Międzynarodowych, który potępił bitcoina jako "kombinację bańki, schematu Ponziego i katastrofy ekologicznej".

"My w EBC jesteśmy w pełni zgodni z jego poglądami i mamy podobne obawy" – powiedział.

Później, kiedy Mersch przemówił na Oficjalnym Forum Instytucji Monetarnych i Instytucji Finansowych w Londynie wezwał do "globalnych odpowiedzi", aby "chronić integralność usług sektora finansowego", dodając: "Konieczne może okazać się podjęcie zdecydowanych środków zaradczych".

Powiedział, że bitcoin był "o wiele gorszy od istniejących opcji płatności", ponieważ był powolny i drogi. Transakcje bitcoinowe mogą spokojnie zająć kilka godzin. "Przy tych prędkościach, jeśli kupiłeś bukiet tulipanów za bitcoiny, mogły one zwiędnąć do czasu potwierdzenia transakcji".

Zakończył swoje wystąpienie bardziej pozytywnie. "Wirtualne waluty nie są pieniędzmi, ani nie będą w przewidywalnej przyszłości" - powiedział. "Ale tylko dlatego, że początkowa euforia i hype w końcu zanikają, nie oznacza to, że innowacje nie mają zalet, nawet jeśli początkujący liderzy rynku mogą nie wytrzymać dystansu".

Bitcoin pozwala ludziom ominąć banki i tradycyjne metody płatności, aby płacić za towary i usługi. Cena bitcoina wzrosła o 900% w zeszłym roku, co czyni go najefektywniejszym aktywem w 2017 roku. Osiągnął szczyt prawie 20 000 $ przed świętami Bożego Narodzenia.

Globalny szef badań inwestycyjnych Goldman Sachs, Steve Strongin, również ostrzegł, że większość, jeśli nie wszystkie, z dzisiejszych cyfrowych walut prawdopodobnie nie przetrwają w obecnej formie. "Wysoka korelacja między różnymi kryptowalutami martwi mnie" - powiedział. "Z powodu braku wewnętrznej wartości, waluty, które nie przetrwają, najprawdopodobniej spadną do zera".

Powiedział, że cyfrowe monety mają powolny czas transakcji, wyzwania w kwestiach bezpieczeństwa i wysokie koszty utrzymania, i dodał, że wprowadzenie regulowanych kontraktów futures na bitcoin na giełdzie w Chicago nie rozwiązało tych problemów.

źródło: theguardian.com