Ceny GPU spadają podążając za spadkiem na rynkach kryptowalut

Ceny wyspecjalizowanych procesorów graficznych (GPU) spadają wraz z malejącymi cenami na rynkach cyfrowych walut – Computerworld poinformował 10 lipca.

Ceny GPU spadają podążając za spadkiem na rynkach kryptowalut

Ceny wyspecjalizowanych procesorów graficznych (GPU) spadają wraz z malejącymi cenami na rynkach cyfrowych walut – Computerworld poinformował 10 lipca.

O ile pod koniec 2017 r. i na początku 2018 r. wydobycie kryptowalut spowodowało gwałtowny wzrost cen wysokiej klasy kart graficznych, tendencja ta uległa odwróceniu, ze względu na utrzymującą się tendencję spadkową na rynku kryptowalut.

Menedżer mediów cyfrowych w Jon Peddie Research, C. Robert Dow, powiedział Computerworld, że przewidzieli spadek, dodając, że "koszt eksploatacji urządzeń wydobywczych nie jest nieznaczny, więc gdy cena walut spadnie... ludzie będą decydować się na wrzucenie kart na rynek wtórny, mając nadzieję na odzyskanie pewnych kosztów".

Badanie przeprowadzone przez Jon Peddie Research wykazało, że górnicy kupili ponad 3 miliony kart o łącznej wartości 776 milionów USD w 2017 roku, gdzie większość z nich została wyprodukowana przez firmę AMD produkującą mikroprocesory półprzewodnikowe i komputerowe. Pod koniec 2017 r. i na początku bieżącego roku wiele wysokiej jakości kart zostało wyprzedanych, co doprowadziło do wzrostu cen.

Według Computerworld, w kwietniu „sześciopak” AMD (OEM 4GB RX 580) został wyprzedany za cenę 3 600 USD, a dziś jest dostępny za 2 500 USD. Karta NVIDIA (GeForce GTX 1080 Founders Edition, 8GB GDDR5X PCI Express 3.0) została sprzedana za cenę 1 050 USD, ale teraz można ją kupić za około 700 USD.

Niedawny spadek cen nie powstrzymał producentów przed wydaniem nowego sprzętu do kopania kryptowalut. W maju producent sprzętu komputerowego ze Stanów Zjednoczonych ASUS ogłosił wydanie swojej drugiej generacji płyty do kryptowalut, która ma zostać wypuszczona na początku trzeciego kwartału 2018 roku.

W kwietniu chiński gigant technologiczny Bitmain ogłosił wydanie koparki ASIC Ethash, nazywając ją "najpotężniejszą i najskuteczniejszą na świecie koparką EtHash ASIC". Bitmain w 2017 r. przewyższył pod względem ogólnych zysków amerykańską firmę Nvidia produkującą GPU, osiągając szacunkowo 3-4 miliardy USD i posiadając 70-80 procent rynku sprzętu dla górników.

źródło: cointelegraph.com