Rosja wystawi złoto przeciwko dolarowi

Ponad 80% światowych płatności to dolary. Natomiast jeżeli chodzi o rezerwy globalne to aż 60% z nich obejmują dolary.

Rosja wystawi złoto przeciwko dolarowi

Ponad 80% światowych płatności to dolary. Natomiast jeżeli chodzi o rezerwy globalne to aż 60% z nich obejmują dolary. Ten stan rzeczy nie przypada do gustu Rosji, która podejmuje kroki, aby uwolnić się od dominacji dolara. Najbardziej agresywną bronią w tej potyczce może okazać się złoto.

Złoto stwarza podstawę dla Rosji i Chin, aby przesunąć władzę gospodarczą z Zachodu na Wschód. Rosja posiada szóste największe rezerwy złota na świecie. Oscylują one na poziomie 1700 ton. Rosyjskie złoto stanowi około 17% bogactwa narodu. Tylko w 2016 r. Rosyjski Bank Centralny zakupił 201 ton złota, więcej niż jakikolwiek inny bank centralny na świecie. Podobno Rosja oraz Chiny są coraz blizej opracowania systemu handlowego opartego na złocie.

Kolejnym krokiem Rosji w stronę niezależności gospodarczej ma być alternatywa dla SWIFT. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej umożliwia instytucjom finansowym wysyłanie i odbieranie informacji o transakcjach finansowych w bezpiecznym, znormalizowanym środowisku. Dolar jest światową walutą rezerwową i z tego względu SWIFT ułatwia jego działanie.

SWIFT został wykorzystany przez USA jako narzędzie do odcięcia krajów z globalnego handlu, w tym także Rosji. Gdy na przełomie 2014 i 2015 r. relacje obu krajów się pogorszyły, zablokowano kilka rosyjskich banków. Natomiast w tym momencie najlepszą nowinką dla Rosji będzie sprawozdanie o pracach nad blockchain’em, który całkowicie uwolni ich od SWIFT i globalnego systemu dolara.

źródło:schiffgold.com