Putin nie chce barier dla kryptowalut

Władimir Putin podczas wtorkowego spotkania dotyczącego ekspansji kryptowalut, zaznaczył, że nie należy zamykać się na nowe technologie. W spotaniu uczestniczyli również, guberntor banku centralnego, jej zastęca oraz minister finansów

Putin nie chce barier dla kryptowalut

Władimir Putin podczas wtorkowego spotkania dotyczącego ekspansji kryptowalut, zaznaczył, że nie należy zamykać się na nowe technologie. W spotaniu uczestniczyli również, guberntor banku centralnego, jej zastęca oraz minister finansów.

Głównym tematem poruszonym na spotkaniu było użycie cyfrowych technologii w finansach oraz wdrażanie innowacyjnych narzędzi finansowych. Słuchając słów prezydenta Rosji, można było wyczytać, że jego nastawienie do rozwoju kryptowalut jest pozytywne:

Dziś proponuję poruszenie tematu, który jest istotny nie tylko dla naszego kraju, nie tylko dla Rosji, ale prawdopodobnie staje się istotny również dla reszty świata.

Mam na myśli wprowadzenie technologii cyfrowej w sferze finansów, bankowości i wykorzystywaniu innowacyjnych instrumentów finansowych.

Nowoczesna technologia w sektorze bankowym z pewnością otwiera nowe możliwości dla organizacji i obywateli, ułatwiając im działalność gospodarczą i codzienne życie.

Jak wiadomo, wirtualne waluty, znane także jako kryptowaluty, stają się lub już stały się bardzo popularne; w niektórych krajach stają się lub już stały się prawnym środkiem płatniczym, a także aktywami inwestycyjnymi.

Na koniec prezydent Rosji zaznaczył jednak, że istnieje ryzyko związane z rozwojem rynku kryptowalut:

Przede wszystkim jest to okazja do prania nielegalnych zysków, uchylania się od płacenia podatków, a nawet finansowania terroryzmu, nie mówiąc już o rozprzestrzenianiu oszustw, którch ofiarami mogą stać się zwykli ludzie. Kryptowaluty są wydawane przez nieograniczony krąg anonimowych podmiotów. W związku z tym nabywcy kryptowalut mogą być zaangażowani w nielegalną działalność.

Zdaniem Putina ryzyko można wyeliminować poprzez odpowiednie regulacje prawne. Jak dodał, wiele krajów poczyniło już kroki, w celu stworzenia ram kontrolujących waluty cyfrowe. Opierając się na doświadczeniu międzynarodowym można stworzyć środowisko regulacyjne, umożliwiające kodyfikację stosunków, niezawodną ochronę interesów obywateli, przedsiębiorstw i państwa oraz zapewnienie prawnych gwarancji korzystania z innowacyjnych instrumentów finansowych.

źródło: en.kremlin.ru