Plan koparki Kodaka skopany

Firma stojąca za, brandowanym przez Kodak, schematem koparki kryptowalutowej potwierdziła, że plan legł w gruzach.

W styczniu, koparka kryptowaluty Bitcoin oznaczona jako Kodak KashMiner była wystawiona na oficjalnym stoisku firmy Kodak podczas targów technologii CES w Las Vegas.

Jednak krytycy uznali, że koparkę należy oznaczyć jako „scam”, stwierdzając, że reklamowane zyski są nieosiągalne i wprowadzające w błąd.

Teraz firma stojąca za tym programem mówi, że nie dojdzie on do skutku. Kodak powiedział BBC, że projekt nigdy nie był oficjalnie licencjonowany.

Jaki był plan?

Spotlite USA to jedna z wielu firm, która posiada licencję marki Kodak do umieszczania jej na własnych produktach.

W styczniu pokazała komputer do wydobywania bitcoinów o nazwie Kodak KashMiner i powiedziała BBC, że planuje pozwolić ludziom na wypożyczanie maszyn.

Aby kopać kryptowalutę, komputery mają za zadanie rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne w celu weryfikacji transakcji kryptowalutowych. Wybrani górnicy są nagradzani bitcoinami za ich wysiłki.

Spotlite planowała umożliwić ludziom uiszczenie odgórnej opłaty w wysokości około 3400 USD, za wypożyczenie KashMiner’a. Pozwoliłaby również klientom na zatrzymanie części każdego wygenerowanego bitcoina.

Dyrektor naczelny Spotlite, Halston Mikail, szczegółowo planuje zainstalować setki urządzeń w siedzibie firmy Kodak w Rochester w stanie Nowy Jork, aby skorzystać z taniej energii elektrycznej oferowanej przez pobliską elektrownię.

Powiedział, że 80 urządzeń już funkcjonuje.

Natomiast Kodak powiedział BBC, że przedsięwzięcie nigdy nie było oficjalnie licencjonowane i że żadne urządzenia nigdy nie zostały zainstalowane.

„Nierealne” plany

W swoich materiałach promocyjnych Spotlite powiedział, że początkowa inwestycja w wysokości 3 400 USD przyniosłaby zysk w wysokości 375 USD miesięcznie przez dwa lata wydobywania bitcoina.

Jednak krytycy twierdzą, że obiecane zyski nie uwzględniają faktu, że wydobywanie bitcoina staje się coraz trudniejsze.

Pisarz i sceptyk David Gerard nazwał to "szaleństwem kryptowaluty", sugerując, że program nigdy nie wykroczył poza swoją niedokończoną stronę internetową.

"Nie ma możliwości, aby twoja magiczna koparka Kodak zarabiała te same 375 $ miesięcznie", napisał ekonomista Saifedean Ammous, który zwrócił uwagę, że każdy, kto podejmowałby się ryzyka, poniósłby straty z inwestycji.

W rozmowie telefonicznej z BBC, Halston Mikail z Spotlite powiedział, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) uniemożliwiła realizację tego programu.

Powiedział, że zamiast tego firma będzie prowadzić prywatną operację wydobywczą z wyposażeniem zainstalowanym w Islandii, zamiast wynajmować urządzenia klientom.

Rzecznik firmy Kodak powiedział BBC: "Podczas gdy widziałeś jednostki na CES od naszego licencjobiorcy Spotlite, KashMiner nie jest produktem licencjonowanym marki Kodak. Jednostki nie zostały zainstalowane w naszej siedzibie."

źródło: bbc.com