Pakistan podejmuje kroki w celu legalizacji Bitcoina

Pakistan podejmuje kroki w celu legalizacji Bitcoina

Pochłonięty terrorem oraz pomijany przez główne światowe gospodarki, Pakistan szuka ratunku w kryptowalutach.

Zgromadzenie narodowe uchwaliło w tym tygodniu rezolucję domagającą się wprowadzenia przepisów dotyczących posiadania kryptowalut i wydobywania Bitcoinów, napisał Zia Ullah Bangash, doradca rządu.

‌‌„Apelujemy do rządu, aby dokładnie rozważył naszą propozycję legalizacji kryptowalut” - napisane jest w rezolucji.

‌Pakistan, zamieszkały przez 212 milionów ludzi, boryka się z upadającą gospodarką i sytuacją nieustannego stanu „pełnej gotowości” na granicy z sąsiednimi Indiami. Stoi w obliczu poważnych problemów ekonomicznych. Według World Bank odnotował w tym roku spadek PKB.

Kryptowaluty oferują wyjście z kryzysu, przynajmniej według niektórych ministrów. Twierdzą, że naturalny chłodny klimat regionu Khyber Pakhtunkhwa, tania energia i dostępność siły roboczej to klasyczna "trifecta" wszystkich warunków wymaganych do opłacalnego wydobywania Bitcoinów i innych kryptowalut.

Górnicy również potrzebują praw własności, jeśli chcą czerpać zyski ze swojej pracy. Obecnie posiadanie Bitcoinów w Pakistanie jest nielegalne, a w przeszłości podejmowano tam surowe działania przeciwko użytkownikom kryptowalut. Dwóch mężczyzn zostało nawet aresztowanych na początku tego roku po tym, jak nakryto ich na handlu kryptowalutami - co stanowi precedens dla innych, którzy byli zaangażowani w kryptowaluty. Ale rezolucja ma to zmienić.

W międzyczasie, niektóre osoby walczą o swoje prawa i branżę krypto (oraz prawdopodobnie o niezłe zyski). Waqar Zaka, samozwańczy "krypto-influencer" znany w kraju ze swojej pracy w tym sektorze, powiedział niedawno, że zdążył zainstalować farmę kryptowalut, tuż przed oczekującą go sprawą sądową przeciwko niemu w podobnej sprawie.

Lokalne publikacje chwalą farmę górniczą Zaka i jego wysiłki w dążeniu do rezolucji w celu ożywienia lokalnej gospodarki.