Największy Białoruski bank wprowadza usługę wymiany kryptowalut

Największy Białoruski bank wprowadza usługę wymiany kryptowalut

W zeszły piątek, największy Białoruski bank – Belarusbank, uruchomił usługę wymiany Bitcoina i alternatywnych kryptowalut przy współpracy z "White Bird" – lokalną firmą zajmującą się kryptowalutami. Usługa pozwala na zakup kryptowalut za pomocą kart płatniczych Visa.

  • Aktualnie usługa dostępna jest jedynie dla mieszkańców Białorusi i Rosji, jednak w przyszłości bank zamierza rozszerzyć zakres działalności także do innych krajów.
  • Belarusbank jest podmiotem państwowym, w 99.5% posiadanym przez Białoruski rząd.
  • We wrześniu CoinDesk doniósł o tym, jak dysydenci na Białorusi używają Bitcoina do obejścia represji politycznych. Ponadto lokalne media uciekają się do korzystania z eksperymentalnej usługi wymiany plików w trybie peer-to-peer, aby obejść cenzurę internetową.
  • Usługę znaleźć można po adresem https://whitebird.io.

Podsumowując, ten przykład pokazuje, że bariery współpracy startupów z branży kryptowalut i banków są do przełamania. Tymczasem w Polsce KNF mocno naciska na banki i instytucje płatnicze do eliminowania współpracy z branżą obrotu bitcoinami. W ten sposób strzelamy sobie w stopę podwójnie. Po pierwsze dajemy pole do popisu dla oszukańczych firm, które pod pozorem inwestycji w kryptowaluty wyłudzają pieniądze od nieświadomych inwestorów, podobnie jak to miało miejsce kiedyś z pseudo platformami Forex. Po drugie sytuacja ta skłania do ucieczki kapitału z Polski, a na domiar złego udziału złotówki na rynku obrotu Bitcoin.