Jaki efekt może mieć usunięcie podatku dochodowego?

Między 1987 a 1988 rokiem, Islandia gruntownie przebudowała swój system podatkowy. Przed przebudowaniem, pracownicy płacili podatki za zeszłoroczne dochody, a średni podatek wynosił 14.5% dochodów, z granicznymi stawkami nawet do 56.3%. Nowy system działał na standardowej zasadzie zaliczek na podatek dochodowy, w którym pracownicy płacili niezmienne 32.5% podatku dochodowego po każdej wypłacie. Podczas przeskoku na nowy system, pracownicy płacili swój podatek za 1986 r. w 1987 r., a podatek za 1988 r. w tymże roku. Wynika z tego, że 1987 r. nigdy nie został opodatkowany. Przez jeden cały rok, podatek dochodowy robotników wynosił zero.

Czy ta radykalna zmiana miała wpływ na decyzje robotników co do godzin ich pracy? Naukowcy Marco Bianchi, Björn Gudmundsson i Gylfi Zoega przyjrzeli się temu zjawisku, badając reakcję Islandzkich pracowników na jednoroczne "wakacje" od podatku, i odkryli duży wpływ na podaż i rozwój ekonomiczny. Średnio, każdy 1 procent podwyżki w opodatkowanym już wynagrodzeniu prowadził do 0.4% więcej przepracowanych tygodni niż wcześniej, całkowite zatrudnienie wzrosło z 78% do 85%, a PKB skoczyło z 4.3% do 8.5%.

Efekty były jednak krótkotrwałe. W 1988 liczby wróciły do swoich dawnych poziomów. Ta uderzająca reakcja na zmianę w polityce podatkowej pokazuje, że podatki mogą mieć wpływ na ważne decyzje, takie jak czas pracy. Istnienie takich reakcji podkreśla napięcie pomiędzy równością a wydajnością w konstrukcji polityki podatkowej.

W Polsce rząd twierdzi, że nie stać nas na obniżkę podatków i że z wyższych podatków będzie ratowana gospodarka po pandemii. Wydaje się to trochę błędnym kołem i przelewaniem z pustego w próżne, a na pewno receptą na totalną dyslokację kapitału w gospodarce.

Czy w Twoim przypadku niższe podatki skłoniłyby Cię do cięższej pracy wiedząc, że więcej zostanie w Twojej kieszeni? Czy wiesz, w ogóle jak bardzo Twoja i Twoje wydatki są opodatkowane. Sprawdź ile Twojego wynagrodzenia pochłania utrzymanie systemu:

SprawdzPodatki.pl
Skorzystaj z naszego kalkulatora i zobacz, ile podatków i składek odbiera Ci państwo!

Zdjęcie na licencji Creative Commons https://fshoq.com