Gruzja druga w kopaniu kryptowalut

Z populacją mniejszą niż 4 miliony ludzi, pozycja Gruzji jako drugiej na świecie w dziedzinie wydobycia kryptowalut jest intrygująca.

Gospodarstwa górnicze

Amerykańska firma technologiczna Bitfury odpowiada za znaczącą część działalności wydobywczej w Gruzji. Firma prowadzi rozległe centrum danych wypełnione oprogramowaniem wydobywczym na obrzeżach stolicy - Tbilisi, które ostatnio wzbudziło kontrowersje związane z nadmiernie wysokimi stawkami za energię elektryczną.

Wiele mniejszych firm wydobywczych pojawiło się również w całym kraju, a ogromna liczba osób wydobywa waluty w domach. Jedna partia polityczna w Gruzji zaczęła nawet zbierać fundusze na ich kampanię poprzez kopanie kryptowalut za pośrednictwem komputerów należących do popleczników.

Zarówno tania energia z elektrowni wodnych, jak i przyjazne przepisy przyczyniły się do powszechnego przyjęcia praktyki, która teraz plasuje Gruzję na drugim miejscu na świecie, zaraz za Chinami.

Warunki ekonomiczne Gruzji

Podczas gdy niektórzy postrzegają sytuację w Gruzji jako ekscytującą szansę wejścia na rynek kryptowalut i przyjęcia libertariańskiej filozofii, sceptycy obawiają się, że jest to nie do utrzymania.

Narodowy Bank Gruzji wydał ostrzeżenie, doradzając ludziom, aby zachowali ostrożność podczas inwestowania w cyfrowe waluty. Były urzędnik w banku, powiedział: "To jest hazard high-tech. Zyski po prostu wypłyną za morze”.

Choć prawdą jest, że niewiele miejsc pracy zostało utworzonych przez firmy wydobywcze wchodzące do Gruzji, a większość zysków czerpią firmy takie jak Bitfury, nadal przynosi to korzyści gospodarce, nawet nie tylko z powodu kosztów utrzymania gospodarstwa górniczego. Oprócz tego, dodaje pieniądze gospodarce poprzez jednostki wydobywcze w domach, popularne dzięki większym firmom popularyzującym ten proces. Największą zagrożeniem dla zrównoważonego rozwoju jest zmienność Bitcoina, która w pewnym stopniu dyktuje wartość wszystkich cyfrowych walut, choć ostatnio rynek był znacznie bardziej korzystny.

Słabe warunki ekonomiczne kraju, w którym wielu ludzi żyje poniżej średniej krajowej wynoszącej 400 USD miesięcznie, sprawiają, że nie jest zaskoczeniem, że wydobycie kryptowalut zostanie spopularyzowane dzięki możliwości szybkiego wzbogacenia się dzięki cyfrowym walutom.

NPR poinformował, że wiele osób wydaje oszczędności lub zaciąga kredyty na zakup własnych zestawów górniczych - nie ma w tym nic złego, tak długo jak cena Bitcoina pozostaje stabilna.

Unikatowy dla Gruzji pociąg do kryptowalut pochodzi z wolności, z której obywatele korzystają, od czasu opuszczenia gospodarki Związku Radzieckiego w 1991 roku. Podczas gdy warunki ekonomiczne mogą nie kwitnąć, mieszkańcy cieszą się zarabianiem i wydawaniem pieniędzy tak jak chcą.

źródło: bitcoinnews.com / grafika: Pixabay