Brak dostępu do prądu w chińskim Syczuanie zwiększa marże górników bitcoina

Brak dostępu do prądu w chińskim Syczuanie zwiększa marże górników bitcoina

Kopalnie Bitcoin cieszą się najbardziej dochodowymi warunkami wydobycia od września 2019 r., kiedy trudność wydobycia była o 36% niższa. Ceny bitcoin w ostatnich miesiącach były głównym motorem wzrostu marż zysku.

Od początku czwartego kwartału cena wzrosła o około 150%, ostatnio przebijając próg 28 tysięcy dolarów, a uczestnicy rynku nadal utrzymują optymistyczne prognozy.

Wzrost cen nie jest jedynym czynnikiem sprzyjającym korzystnym warunkom dla górników. Moc obliczeniowa nie tylko nie dotrzymała kroku wzrostom cen w ciągu ostatniego miesiąca, a wręcz spadła.

Moc obliczeniowa tzw. hashrate nie nadąża za ruchami cen, ponieważ wyższe ceny pozwalają większej liczbie górników działać z zyskiem. Jednak w przypadku dwóch ostatnich korekt trudność wydobycia zmniejszyła się o 0,38% i 2,54% odpowiednio 28 i 14 grudnia, co świadczy także o spadku hashrate'u.

Rynek sprzętowy jest z pewnością jednym z czynników zapobiegających pojawieniu się nowej mocy obliczeniowej. Dwaj wiodący producenci Bitcoin ASIC - Bitmain i MicroBT - są podobno wyprzedani do maja 2021 roku. Nie wyjaśnia to jednak, dlaczego trudność wydobycia może spadać.

Spadek trudności o 16,05% w listopadzie, największy od czasu rozpoczęcia wydobywania bitcoinów z pomocą układów ASIC, odpowiadał końcowi pory deszczowej w Syczuanie. Gdy ceny energii elektrycznej wzrosły pod koniec pory deszczowej, znaczna ilość mocy wyłączyła się, ponieważ górnicy zaczęli przenosić się do innych regionów w poszukiwaniu niższych cen energii elektrycznej.

Chociaż ostatnie spadki trudności są mniej wyraźne, można je również wytłumaczyć końcem pory deszczowej. Są doniesienia, że obecnie w regionie Syczuan występuje niedobór energii elektrycznej, co zmusza niektóre zakłady do wyłączenia maszyn górniczych.

Rosnąca cena BTC prawdopodobnie spowodowała pojawienie się znacznych ilości włączonych starszych koparek. Jednak biorąc pod uwagę znaczenie wydobywania bitcoinów w Syczuanie, przejście w tryb offline w tym regionie może z pewnością przekroczyć rozmiar mocy, który pojawił się w sieci dzięki innym kopalniom. Poprzednie szacunki umieściły udział Syczuanu w hashrate sieci Bitcoin między 9,66% a 37,4%.

Powoduje to rzadki scenariusz, w którym cena BTC rośnie, ale trudność wydobycia spada. Górnicy odnoszą korzyści w obu kierunkach, ponieważ wzrost cen poprawia przychody z górnej linii, a spadek trudności zmniejsza koszt wydobycia.

Jednak rentowność danego górnika będzie zależeć od jego własnej konfiguracji i struktury kosztów. Wielu górników obecnie wydobywa Bitcoiny po koszcie poniżej 10,000 USD za wydobyty BTC. Przy cenie Bitcoina na poziomie około 27,000 USD, wielu górników bez wątpienia cieszy się ogromnymi zyskami.