Bank of America martwi się zagrożeniem ze strony kryptowalut
Kryptowaluty stanowią konkurencyjne zagrożenie dla działalności Banku BAC w Ameryce Północnej, podała spółka w czwartkowym raporcie rejestracyjnym.
"Klienci mogą decydować się na prowadzenie interesów z innymi uczestnikami rynku, którzy angażują się w działalność gospodarczą lub oferują produkty w obszarach, które uważamy za spekulacyjne lub ryzykowne, takich jak kryptowaluty" – powiedział bank. Taka zwiększona konkurencja może "negatywnie wpłynąć na nasze zarobki" lub wpłynąć na "chęć naszych klientów do współpracy z nami".
Komentarze stanowiły część dorocznego zgłoszenia 10-K do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o działalności banku i ryzykach biznesowych. Bank nie odpowiedział natychmiast na prośbę CNBC o komentarz.
Bank of America dodał, że powszechne stosowanie nowych technologii w usługach finansowych, w tym kryptowalutach, może wymagać znacznych nakładów, aby dostosować się do zmieniających się standardów branżowych i preferencji konsumentów.
Popularność cyfrowych walut wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, pomagając wzrosnąć bitcoinowi z mniej niż 1000 USD na początku 2017 roku do 19 000 USD w połowie grudnia. Wzrost zainteresowania doprowadził do wprowadzenia kontraktów futures na bitcoin przez CME, największą giełdę futures oraz przez jej konkurenta, Cboe, również w grudniu. Bitcoin obecnie (26 lutego) jest wart około 10 000 $, dużo poniżej swojego rekordowego poziomu.
Jednak Bank of America nie uwzględnił wzrostu zainteresowania kryptowalutami. Firma Merrill Lynch, zajmująca się zarządzaniem majątkiem, zakazała swoim 17 000 doradcom finansowym kupowania inwestycji związanych z bitcoinem dla klientów. W tym miesiącu bank powiedział również, że klienci nie mogą używać swoich kart kredytowych do zakupu kryptowalut.
W zgłoszeniu SEC stwierdzono również, że waluty cyfrowe ograniczają zdolność banku do śledzenia przepływu środków i przestrzegania przepisów, takich jak przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Teoretycznie technologia blockchain kryjąca się za bitcoinem i innymi kryptowalutami stanowi zagrożenie dla istnienia dużych firm finansowych. Blockchain eliminuje potrzebę pośrednika będącego stroną trzecią, takiego jak bank, tworząc natychmiastowy, stały i bezpieczny zapis transakcji.
Rozwój handlu kryptowalutami do tej pory doprowadził do pojawienia się nowej branży z szybko rozwijającymi się firmami, jak na przykład giełdy, takie jak Coinbase i firmy "górnicze", takie jak Bitmain.
Tymczasem Bank of America po cichu bada technologię blockchain, podobnie jak inne duże banki.
Firma ma ponad 70 patentów, które mogą zawierać aplikacje blockchain i kilkadziesiąt innych patentów na "cyfrowe portfele", czyli uwierzytelnianie i inne procesy potrzebne do zastosowania tej technologii w bankowości i handlu – według Davida Pratta, dyrektora zarządzającego Mcam-International. Firma prowadzi archiwum dokumentów związanych z patentami w 160 krajach.
źródło: cnbc.com