Wybór odpowiedniej giełdy to podstawowa decyzja, jaką trzeba podjąć, rozpoczynając przygodę z kryptowalutami. Na pytanie, która z obecnych na rynku platform jest najlepsza, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wiele zależy od przyjętych kryteriów oceny. Na początek warto zapoznać się z ofertą najbardziej rozpoznawalnych marek. Oto siedem giełd, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Serwis CoinMarketCap.com prowadzący statystyki dotyczące kryptowalut ma w swojej bazie 205 platform handlowych. Większość z nich to stosunkowo małe przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, że giełdy z drugiej pięćdziesiątki czy setki należy skreślić na starcie. Przykładowo, znana i ceniona na polskim rynku marka Bitmarket znajduje się dopiero na 125. miejscu zestawienia porządkującego giełdy według dziennego wolumenu transakcji. Z drugiej strony – pozycja i rozpoznawalność na lokalnym rynku to jedno z kryteriów, które warto brać pod uwagę, wybierając platformę tradingową. Dla wielu osób to zresztą kryterium podstawowe – choćby ze względu na interfejs i możliwość kontaktu z działem obsługi klienta w języku ojczystym.

Wadą polskich giełd jest stosunkowo niewielka liczba coinów i tokenów w ofercie, co ogranicza możliwości inwestycyjne. Dlatego w dłuższej perspektywie warto rozważyć również rejestrację na którejś z zagranicznych platform. Tu kryterium wyboru stanowi m.in. odpowiednio bogata oferta, wysokość opłat oraz reputacja, m.in. w zakresie bezpieczeństwa. Decydując się na handel na wybranej platformie, warto mieć na względzie również jej siedzibę: kraj, w którym jest zarejestrowana, i fizyczną lokalizację jej serwerów. Te czynniki mogą mieć wpływ na działania giełdy, m.in. te wymuszone zmianami w lokalnym prawie.

Oto 9 platform, z którymi warto się zapoznać.

Bitbay

Największa polska giełda kryptowalut. Choć od niedawna nie całkiem polska. Z powodu przeszkód prawnych piętrzonych przez rodzime władze Bitbay zmuszony został do przeprowadzki na Maltę – ale dla klientów znad Wisły wciąż jest numerem jeden w branży. W rankingu najlepszych polskich giełd prowadzonym przez serwis GieldyKryptowalut.pl platforma zebrała 35 proc. (1,6 tys.) głosów. Wprawdzie w zestawieniu CoinMarketCap.com dotyczącym dobowego wolumenu transakcyjnego Bitbay zajmuje dopiero 62. miejsce, jednak jest jedyną obok Coinbe polską platformą, która „zmieściła się” w pierwszej setce. W 2017 r. Bitbay doświadczył gigantycznego skoku: przychody firmy wzrosły z 600 tys. do 42,6 miliona zł, a zyski do 551,3 tys. z 280,6 tys. zł straty. Polsko-maltańska giełda ma w swojej ofercie 11 kryptowalut. Niewiele w porównaniu z największymi graczami, ale wystarczająco dużo, by zacząć na niej przygodę z kryptoinwestycjami.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, BCC, LTC, ETH, LSK, GAME, DASH, BTG, KZC, XIN, XRP
Liczba aktywnych rynków (par kryptowalutowych): 30
Opłaty: 0,43(taker)/0,30(maker) proc. przy obrocie do 1250 euro w skali 30 dni, przy wyższych kwotach obowiązują niższe stawki, zgodnie z tabelą dostępną TUTAJ, pod tym samym adresem znajdują się koszty wypłat poszczególnych kryptowalut

Coinbe.net

Nowe wcielenie Beatcoin.pl. Giełda o krótkim stażu, ale znaczących obrotach. Według rankingu CoinMarketCap.com znajduje się jedynie o dziewięć oczek niżej od Bitbaya – na 71. miejscu. Platforma dostępna jest w czterech wersjach językowych (co ciekawe, m.in. gruzińskim). Pod nową nazwą działa od końca zeszłego roku. Szybko zyskała sympatię polskich użytkowników. W rankingu popularności depcze po piętach Bitbayowi z wynikiem 29 proc. (1350) głosów. Posiada w ofercie największą na polskim rynku liczbę kryptowalut sparowanych ze złotówką. Znana jest z otwartości na nowe tokeny. Na stronie znajduje się zakładka „zachęcająca” do dodania waluty na giełdę. Coinbe deklaruje, że „dokładnie analizuje każdą cyfrową walutę przed wdrożeniem jej na naszą platformę”. Czy tak jest – trudno powiedzieć. Wiadomo, że w ofercie ma kontrowersyjny FuturoCoin, uznawany przez część środowiska kryptowalutowego za scam.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, ETH, LTC, ETC, XMR, DASH, XEM, WAVES, LSK, GNT i inne, łącznie 36
Liczba aktywnych rynków: 30
Opłaty: 0,3 proc. przy miesięcznym obrocie do 50 tys. zł/euro/dolarów lub 5 BTC, tabela prowizji w przypadku wyższych kwot znajduje się TUTAJ, obowiązują prowizje zarówno od wpłat, jak i wypłat (zgodnie z podlinkowaną tabelą)

Bitmarket

Jeszcze niedawno – główny konkurent Bitbaya. Bitmarket dość długo był największą giełdą na polskim rynku. W pewnym momencie platforma jednak popadła w stagnację, przestała się rozwijać i dodawać nowe kryptowaluty. Wolumen transakcyjny Bitmarketu jest znacznie niższy niż wolumen Bitbaya i Coinbe, co ilustruje dość niska, 126. pozycja tej platformy w rankingu CoinMarketCap. Giełda obsługuje jedynie pięć kryptowalut, co stanowi słaby wynik w porównaniu z konkurencją, niewspominając o graczach globalnych. Posiada jednak dużą wiarygodność ze względu na długi staż na rynku, jest również jedyną kryptowalutową firmą będącą członkiem Business Centre Club. Ponadto giełda ma w ofercie sporo ciekawych narzędzi inwestycyjnych. Pewne kontrowersje budzi fakt, że spółka zarejestrowana jest na Seszelach, jednak w kontekście problemów i przeprowadzki Bitbaya trudno dziwić się tej „zapobiegliwości”.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, BCC, BTG, XRP, LTC
Liczba aktywnych rynków: 6
Opłaty: 0,15(maker)/0,45(taker) proc. przy obrocie do 99,99 euro w ciągu 30 dni, tabela prowizji w przypadku wyższych kwot znajduje się TUTAJ, obowiązują prowizje od wypłat, a także wpłat w euro (zgodnie z podlinkowaną tabelą)

Bittrex

Amerykańska spółka z siedzibą w Seattle. Działa od 2013 r. Giełda obsługuje prawie 200 kryptowalut. Obecnie znajduje się na szesnastej pozycji rankingu według dobowego wolumenu transakcji. Cieszy się opinią stosunkowo bezpiecznej. W grudniu 2017 r. Bittrex czasowo wstrzymał rejestrację nowych użytkowników ze względu na skokowy wzrost zainteresowania kryptowalutami. Możliwość rejestracji została przywrócona w lutym. Giełda jako pierwsza wprowadziła do swojej oferty stablecoina TrueUSD powiązanego z dolarem amerykańskim.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, DOGE, ADRB, ADA, XLM i wiele innych
Liczba aktywnych rynków: 290
Opłaty: 0,25 proc. od zysku, brak opłat za depozyty, tabela opłat za wycofanie środków dostępna jest TUTAJ

Binance

Giełda założona w 2017 r. przez dwóch chińskich przedsiębiorców. Obecnie swoją siedzibę i serwery posiada w Japonii. Oferuje interfejs w trzynastu językach, głównie europejskich – niestety nie ma wśród nich polskiego. Pod względem dobowego wolumenu transakcji jest numerem jeden na świecie. W marcu br. pod jej adresem pojawiły się oskarżenia dotyczące rzekomego fałszowania wyników handlowych. W tym samym miesiącu władze giełdy ogłosiły zamiar ekspansji w Europie i otwarcia biur na Malcie oraz Jersey. Binance tymczasowo oferuje 50-procentowe rabaty na prowizje dla użytkowników posługujących się wyemitowanym przez giełdę tokenem BNB. Platforma cieszy się pozytywnymi opiniami ze względu na szybkość działania, liczbę obsługiwanych „coinów” i oferowane promocje.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, EOS, ETH, ADA, XLM i wiele innych
Liczba aktywnych rynków: 370
Opłaty: opłata transakcyjna w wysokości 0,1 proc., brak opłat za depozyt, tabela opłat za wycofanie środków dostępna jest TUTAJ

Poloniex

Funkcjonuje od 2014 r. Swoją siedzibę posiada w amerykańskim „raju podatkowym”: stanie Delaware. W rankingu CoinMarketCap.com zajmuje 25. miejsce. Mimo rozmaitych krytycznych opinii na jej temat w Polsce cieszy się sporą popularnością. W rankingu najlepszych zagranicznych platform zajmuje drugie miejsce (13 proc. głosów). Zastrzeżenia użytkowników dotyczą skłonności giełdy do „zawieszania się”, kwestii bezpieczeństwa (w 2014 r. giełda straciła 12,3 proc. bitcoinów wskutek ataku hakerskiego) oraz zbytniej zależności od amerykańskich instytucji, która może mieć nieprzyjemne następstwa dla niektórych użytkowników. W maju br. Poloniex zamroził wszystkie niezweryfikowane konta bez ogłaszania deadline'u na ich weryfikację. Zrobił to wbrew swoim wcześniejszym zapewnieniom, że traderzy będą mogli bez problemu wycofać środki.

Obsługiwane kryptowaluty: STR, BTC, XRP, ETH, DOGE i wiele innych
Liczba aktywnych rynków: 97
Opłaty: 0,1(maker)/0,2(taker) proc. dla transakcji o wartości poniżej 500 tys. dolarów, tabela opłat dla wyższych przedziałów kwotowych dostępna jest TUTAJ, tabela opłat za wycofanie środków dostępna jest TUTAJ

Bitfinex

Giełda z bardzo długim stażem. Działa od 2012 r. Zarejestrowana jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a siedzibę główną ma w Hong-Kongu. Posiada interfejs w trzech językach: angielskim, rosyjskim i chińskim. W 2016 r. przeżyła „chwilę słabości” – hakerzy skradli z kont jej klientów 73 miliony dolarów. W tagline'ie na swojej stronie Bitfinex przedstawia się jako „największa i najbardziej zaawansowana platforma handlu kryptowalutami na świecie”. W zestawieniu (dobowym) CoinMarketCap zajmuje jednak piąte miejsce. Na polskim rynku jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych kryptowalutowych marek. W rankingu popularności zajmuje czwarte miejsce na liście zagranicznych giełd. Bitfinex obsługuje kilkadziesiąt kryptowalut.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, ETH, EOS, BCH, XRP, LTC i wiele innych
Liczba aktywnych rynków: 87
Opłaty: 0,1(maker)/0,2(taker) proc. przy transakcjach o wartości poniżej 500 tys. dolarów w skali miesiąca, tabela prowizji dla transakcji na wyższe kwoty znajduje się TUTAJ, obowiązują płatności za „małe depozyty” do wartości 1 tys. dolarów oraz opłaty za wycofanie środków (zgodnie z podlinkowaną tabelą).

CEX

Giełda rodem z UK, jedna z najstarszych w Europie, co przydaje jej wiarygodności. Rozpoczęła działalność w 2013 r. pod nazwą Ghash.io jako kopalnia kryptowalut w chmurze. Po pewnym czasie przekształciła się w wielofunkcyjną platformę i zmieniła brand na obecny. W ofercie posiada osiem kryptowalut, m.in. cenioną za mechanizm zwiększonego zabezpieczenia prywatności transakcji Zcash. Giełda przyjmuje wpłaty w czterech walutach fiat: funtach, dolarach, euro oraz rublach. W rankingu CoinMarketCap CEX.io znajduje się na 76. pozycji.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, ETH, BCH, BTG, DASH, XRP, XLM, ZEC
Liczba aktywnych rynków: 24
Opłaty: 0,25(taker)/0,16(maker) proc. przy transakcjach o wartości do 5 BTC w skali miesiąca, tabela opłat przy wyższym wolumenie dostępna jest TUTAJ, obowiązują opłaty za wpłatę i wypłatę według tabeli dostępnej TUTAJ

EXMO

Miły wyjątek wśród giełd o zasięgu globalnym. Zarejestrowana w Wielkiej Brytanii platforma od zeszłego roku posiada interfejs w polskiej wersji językowej. To nie wszystko. Poza dolarami, euro, rublami i hrywnami, Exmo obsługuje również płatności w złotówkach. Za „PLN-y” można kupić bitcoiny oraz jednostki Ethereum. Giełda posiada w ofercie niemal 20 kryptowalut. W rankingu CoinMarketCap zajmuje wysokie 34. miejsce. Przez klientów ceniona jest m.in. za wygodę użytkowania.

Obsługiwane kryptowaluty: BTC, XLM, BTCZ, DXT, STQ, BTG, HBZ, EOS, BCH, DASH, ETH, LTC, ZEC, XRP, XMR, USDT, DOGE, WAVES, KICK
Liczba aktywnych rynków: 61
Opłaty: opłata transakcyjna w wysokości 0,2 proc., tabela opłat za deponowanie i wycofanie środków znajduje się TUTAJ

Foto: WorldSpectrum/Pixabay